Slunce, seno ... Hoštice

Slunce, seno ... Hoštice

Poznejte filmovou vešničku Zdeňka Trošky.

V České republice není snad živáčka, který by neznal slavnou trilogii Zdeňka Trošky "Slunce, seno - jahody, a pár facek, erotika". Tyto slavné komedie se natáčely v malebné obci Hoštice u Volyně, kterou každoročně navštíví mnoho turistů. Aby viděli, kde bydlel Venca Konopník a Blažena Škopková.

V obci můžete navštít kostel Narození Panny Marie a hřbitov, pocházející z roku 1593. Na hřbitově, nalevo od vchodu do kostela, jsou pochováni jedni z posledních šlechtických majitelů zámku a na jihozápadní straně hřbitova odpočívá legenda české country Michal Tučný. Dále můžete přes plot zahlédnout onen zámeček, která po rekonstrukci změnil barvu na červeno. Za prohlídnutí určitěs stojí zemědělská usedlost čp. 12 na návsi s rozložitým selskobarokním štítem a předzahrádkou, který pochází pochází z poloviny 19. století. Dále je zde historicky velmi cenná je také usedlost čp. 3 a špýchárek u čp. 64.

Na konci vesnice se nachází Ranč Šimona Pláničky, což je skanzen bývalého Hoštického kravína, kde se natáčelo mnoho filmových scén. Je zde pro návštěvníky připravené i minimuzeum, kde je k vidění například motorka Konopníky nebo postel babičky Škopkové.

Avšak málokdo pak ví, že například paní Vítací (Jiřinka Jirásková) zpívala z okna své vily v nedalekých Malenicích. Nebo také, že je v obci mnoho dalších nedoceněných památek, neboť obec Hoštice má svou první písemnou zmíňku pocházející již z roku 1274. Za návštěvu stojí i Židovský hřbitov z 17. století, který se nachází přibližně 750 m severozápadně od Hoštic na cestě do Strunkovic. Je zde zachováno zhruba 30 náhrobků s místy už nečitelnými hebrejskýmy nápisy.

Kontakty: