Pošumavské hasičské muzeum Stachy

Pošumavské hasičské muzeum Stachy

Poznejte hasičskou techniku i z minulého století.

Muzeum zbudované členy místního sboru dobrovolných hasičů, obyvatel Stach a dalších pomocníků (přes 5000 brigádnických hodin) a za finančního přispění Okresního úřadu v Prachaticích a fondu Pharem, bylo slavnostně otevřeno a vysvěceno 12. července roku 2003.  

Uvnitř areálu budovy se nachází rozsáhlá expozice hasičské techniky, která je rozdělena do dvou podlaží. V přízemí jsou k prohlédnutí největší exponáty - například hasičská auta. A v patře jsou vystaveny starobylé hasičské stříkačky, zvané koňky, poháněné lidskou silou, přenosné stříkačky a ostatní hasičská výzbroj a výstroj.

Muzejní stěny jsou vyzdobeny malovanými obrazy s hasičskou tématikou z 19. století, a to včetně dobových kostýmů. Dále pak unikátními helmami a dalšími částmi historické hasičské techniky.

Chloubou hasičského muzea je renovovaný hasičský vůz OPEL Blitz z roku 1943, který je plně pojízdný. Mezi další atraktivní exponáty se řadí také Speciál Saviem s nástavbou Biro, vyrobený v sedmdesátých letech ve Francii pro Kaučuk v Kralupech. Je zde mnoho dalších exponátů, které stojí k prohlédnutí, jako jsou například celé řady unikátních hasičských stříkaček z konce 19. století.

Kontakty:

  • Sdružení historie hasičstva - Pošumavské hasičské muzeum
  • Stachy 327, 384 73 Stachy
  • Tel.: +420 602 377 379
  • Email:  hasicskemuzeumstachy@seznam.cz
  • Muzem je otevřené pro veřejnost v hlavní sezoně od 2. 5. do 17. 10. 2017. Mimo otevírací dobu a mimo sezonu  je možná návštěva jen po telefonické dohodě s panem Jaroslavem Voldřichem a to při minimálním počtu 8 osob. Při skupině nad 20 osob je vhodné telefonicky dohodnout termín návštěvy.