Přidat do programu

Netradiční tkalcovna "Na vlně"

"Člunek, bidlen, krampl, sukadlo, motovidlo, kolovrátek a dokonce i paprsek. Pomocníci, co v rukách ožívají a do práce se hned dají. Chceš-li poznat je více, stačí přijít blíže a zaklepat u vrátek. Pak uvidíš, kolik příběhů v sobě každý koberec či taška skrývá a o čem si v tichosti zpívá." (Ivana Jiřičková)

Tkané a VLNĚNÉ výrobky z chráněné dílny NA VLNĚ

Vlněné výrobky se rodí a líhnou v podhůří Šumavy v malé vísce jménem Bošice. Tady se na louce pasou ovečky, kozy a lamy s krásnou hřejivou a měkkou vlnou. O kus dále v chráněné dílně NA VLNĚ vlnu přetváří tradičním způsobem do netradičních výrobků. Vlnu zde perou, česají, barví, plstí, předou a tkají na tkalcovských stavech. Najdete zde širokou škálu výronků, od malých vlněných oveček, sov, koček a tučňáků až po velké vlněné koberce.

Chráněná dílna NA VLNĚ je po celý rok přístupná návštěvníkům. Provedou Vás cestou tradičního zpracování vlny a pořádají zde i různé akce a workshopy. Aktuální pozvánky najdete vždy na webových stránkách www.navlne.com

Co nabízí

Předení - účelem předení je vytvořit z různých materiálů nit, která se dá dále použít. Nit vzniká stáčením připraveného materiálu. K předení používáme tradičně kolovrátek.

Tkaní – nejstarší způsob výroby textilií založený na jednoduchém principu – provlékání osnovních nití nitěmi útkovými. Máme k dispozici 3 tkalcovské stavy o pracovních šířích 70, 90 a 130 cm.

Suché plstění – Suché plstění vyžaduje nákup speciální pomůcky – plstící jehly. Tyto jehly mají drobné zářezy, díky kterým při průchodu rounem za ně zachycují a opakovaným propichování rouna dochází k jeho zplstění bez použití vody. Kromě plstící jehly potřebujeme ještě dostatečně vysokou a měkkou podložku, použít se dá např. kus polystyrénu, měkká pěnová guma nebo podobný materiál. Suché plstění nám umožňuje prostorovou tvorbu, různá zvířátka, broučky, víly nebo andělíčky. Zároveň je výborným doplňkem ke zdobení výrobků, které vznikly mokrým plstěním.

Mokré plstění – plstění je metoda, která využívá zajímavé vlastnosti surové vlny, která když je navlhčená při mechanickém namáhání (tření) a/nebo prudkých změnách teploty tzv. plstí. Vlákna se přitom pevně propletou a z velkého načechraného chomáčku se stane malá hutná placka. Technikou mokrého plstění se dá vyrobit celá škála výrobků – tašky, kabelky, peněženky, šály, šátky, vesty, kabáty, boty….

Ceník

  • Ukázka zpracování vlny: 35 Kč
  • Ukázka zpracování vlny a návštěva farmy: 40 Kč
  • výrobky z vlny: od 45 Kč

Kontakty:

Zpět