Přidat do programu

Rozhledna Bolfánek

Chudenice u Klatov jsou historické městečko, které bylo od 12. století sídlem prastarého českého rodu Černínů, který se nesmazatelně zapsal do vzhledu zdejší krajiny. Po generace se staral o rozlehlé lesy, vysazoval překrásné aleje i solitérní stromy a tvořil zcela specifický krajinný kolorit.

Dominantou zdejšího kraje je rozhledna Bolfánek na vrchu Žďár (583 m n.m.). Z této věže, je možno přehlédnout široké okolí a kochat se zdejší malebnou krajinou. Věž je pozůstatkem kostela svatého Wolfganga, též název Bolfánek, je počeštěnou zdrobnělinou jeho jména. Sv. Wolfgang byl původně biskup v bavorském Řezně, který se zasloužil o šíření křesťanství v tehdejších Čechách a významnou měrou přispěl ke zřízení biskupství v Praze (roku 973). Pověst praví, že Wolfgang šel pěšky z Řezna do Prahy vysvětit prvního pražského biskupa a při zpáteční cestě se zastavil na návrší u Chudenic, kde přenocoval a založil kostel.

Areál Bolfánku se nachází přímo nad městečkem, obklopuje ho udržovaný les s množstvím vycházkových tras, které Vás dovedou ke známému arboretu Americká zahrada, Kvapilovým jezírkům, hraběcímu Zámku Lázeň nebo barokní kapli sv. Anny. V přilehlém výletním hostinci se vaří jen kvalitní domácí jídla a čepuje speciální pivo Poustevník z chudenického minipivovaru. Děti mohou volně běhat v přilehlém areálu, prohlédnout si rusalčino jezírko, či chýši ježibaby v koruně stromu.

Vezměte své děti do malebného prostředí s historickým odkazem šlechtického rodu Černínů a poznejte krásy zdejší krajiny. Navštivte místo, které má srdce.

Zpět