Splouvání Vltavy

Vltava v letním období je bezesporu nejnavštěvovanější řekou v Čechách. Sjíždění se proto stává sportovně-společenskou záležitostí. Na řece i v kempech se seznámíte s různými lidmi ze všech koutů Čech a Moravy. Na jezech budete předvádět své sportovní dovednosti, v hospůdkách a občerstveních pak o nich budete dlouze debatovat. Dovolená na vodě ve Vás zanechá silné zážitky.

Milovníkům osamělého romantického putování však doporučujeme jarní květnové nebo podzimní zářijové či říjnové putování. V tuto dobu na řece moc vodáků nepotkáte. Při podzimním zabarvení stromů a ranním oparu budete okouzleni přírodní scenérií.

Šestidenní putování - Lenora - Boršov n/Vltavou

1. etapa Lenora - Soumarský Most (1,5 hod.).

2. etapa Soumarský Most - Nová Pec (7 hod.), projíždíte NP Šumava, je třeba omezit zastávky, vystupování na břeh je možné pouze na odpočinkových místech. Pro splutí tohoto úseku je      většinou potřeba registrace u NP Šumava.

3. etapa Vyšší Brod - Nahořany (5 hod.), přestávka v Rožmberku, možnost prohlídky hradu (na peřejích v Loučovicích, v tábořišti u Tří veverek, přímo v Rožmberku a v kempu v Nahořanech se natáčely záběry z filmu Rafťáci).

4. etapa Nahořany - Český Krumlov (4 hod.) přestávka Na pískárně, dále prohlídka Českého Krumlova a zámku.

5. etapa Český Krumlov (kemp Vltavan) - Zlatá Koruna (7 hod.).

6. etapa Zlatá Koruna - Boršov (7 hod.), prohlídka kláštera ve Zlaté Koruně, přestávka na tábořišti Dívčí kámen, prohlídka zříceniny hradu.

Šestidenní putování - V. Brod - Boršov - Lenora - Nová Pec

1. etapa Vyšší Brod - Rožmberk (3 hod.).

2. etapa Rožmberk - Český Krumlov, (7 hod.), prohlídka hradu Rožmberk, přestávka Na pískárně, večerní prohlídka Českého Krumlova.

3. etapa Český Krumlov - Zlatá Koruna (7 hod.), přestávka v centru Českého Krumlova, prohlídka zámku.

4. etapa Zlatá Koruna – Boršov (7 hod.), prohlídka kláštera ve Zlaté Koruně, přestávka na tábořišti Dívčí kámen, prohlídka zříceniny hradu.

5. etapa Lenora - Soumarský Most (1,5 hod.), vlakem z Boršova do Lenory.

6. etapa Soumarský Most - Nová Pec (7 hod.), vzhledem tomu, že projíždíte NP Šumava, je třeba omezit zastávky a vystupování na břeh. Pro splutí tohoto úseku je většinou potřeba registrace u NP Šumava. Vrácení lodí a materiálu.

Čtyřdenní putování - Vyšší Brod - Boršov n/Vltavou

Klasický úsek Vltavy. Plavbu zahájíte pod Lipenskou přehradou, která zajišťuje dostatečné množství pro splutí.

1. etapa Vyšší Brod - Nahořany (5 hod.), v ranních hodinách příjezd vlakem do Vyššího Brodu, přestávka v Rožmberku, možnost prohlídky hradu.

2. etapa Nahořany - Český Krumlov, (4 hod.) přestávka Na pískárně, dále prohlídka Českého Krumlova a zámku.

3. etapa Český Krumlov - Zlatá Koruna (7 hod.), přestávka v centru Českého Krumlova.

4. etapa Zlatá Koruna - Boršov (7 hod.), prohlídka kláštera ve Zlaté Koruně, přestávka na tábořišti Dívčí kámen, prohlídka zříceniny hradu.

Dvoudenní putování - Lenora - Nová Pec

1. etapa Lenora - Soumarský Most (1,5 hod.), příjezd na vodácké tábořiště Lenora - Houžná. Protože Vás čeká pouze 1,5 hodinová plavba, je možné dorazit až v odpoledních hodinách. Další výstupní místo za Soum. Mostem je až v Pěkné, což je z Lenory 6-7 hod. plavby. Proto každopádně doporučujeme dopředu promyslet Váš plán.

2. etapa Soumarský Most - Nová Pec (7 hod.), tato trasa vede nejpřísnější zónou Národního parku. Pro splutí tohoto úseku je potřeba registrace u NP Šumava. Je třeba dodržovat přísná pravidla pro chování v NP Šumava (vystupovat jen na určených místech, nevyhazovat odpadky apod.).

Při této variantě je možnost zajet nejdříve na tábořiště na Soumarském Mostě (autem, vlakem), zde postavit stan a odtud hodinovou procházkou přes les dojít na tábořiště v Houžné.