Přidat do programu

Ze Slavonic do srdce České Kanady na kole

  • Cyklistické Cyklistické
  • Aktivní Aktivní
  • Poznávací Poznávací
  • Rodinné Rodinné

Vydejte se s námi na kole ze Slavonic do srdce České Kanady. Trasa dlouhá 46 km vás provede místy, kde na začátku 19. století loupil a skrýval se obávaný Johann Georg Grasel, navštívíte zámek Malá Hluboká, vystoupáte na jednu z nejnovějších rozhleden u nás, vykoupete se v čistém rybníku Zvůle a zavítáte na majestátný hrad Landštejn. Zvolenou trasu doporučujeme absolvovat proti směru hodinových ručiček, nechcete-li jet celý den obtěžkáni nakoupenou keramikou z Maříže…

Kudy kam

Slavonice (náměstí Míru) – za Dačickou bránou doleva po Graselova stezce (žluté tečky a bílé písmeno G) kostelu Božího Těla – lesem po Graselově stezce k odbočce ke Graselově sluji (možnost pokračovat po cca 250 m dlouhé lesní cestě ke Graselově sluji) – na odbočce doleva kolem rezervace Velký Troubný nejdříve po CT 1006 a poté 1004 do Peníkova (nebo možnost pokračovat od Graselovy sluje dál po Graselově stezce do Peníkova) – po CT1004 do Českého Rudolce – po červené značce do Radíkova – pokračování po červené a cca po 300 m za Radíkovem odbočení doprava do Nového Světa (doporučujeme zajet k rozhledně U Jakuba - při příjezdu do Nového Světa první odbočkou doprava, u samoty opět doprava a pokračování k rozhledně) – Terezín – po červené k rybníku Zvůle – po CT1119 pod vrch Šibeník a poté po CT1115 do Rožnova – po CT1115 k hradu Landštejn – po CT32 do Starého Města pod Landštejnem – po CT32 a poté CT1003 k Trojmezí pod vrchem Čihadlo – stále po CT 1003 do Maříže a odtud do Slavonic.

Zajímavá místa na trase

Slavonice – město proslulé svým unikátním souborem převážně renesančních měšťanských domů s bohatě zdobenými štíty, sgrafity a sklípkovými klenbami. Vydat se můžete i do tajuplných chodeb slavonického podzemí.

Kostel Božího Těla (též sv. Ducha) – obklopený památnými lípami stojí na návrší SZ od Slavonic. Byl postaven v letech 1478-1491 na místě starší stavby ze 13. století.

Graselova stezka Slavonice – část naší trasy kopíruje nejstarší Graselově stezku, která vede ze Slavonic, přes Český Rudolec do Dolního Bolíkova (do Slavonic možnost návratu vlakem). Slavonicnaučná stezka vás zavede na místa, kde loupil, přežíval a skrýval se obávaný „grázl“ J. G. Grasel. Syn žebračky a místního rasa, který se už v mládí stal vůdcem místní loupežnické bandy. Graselových stezek je celkem 7 a vedou po obou stranách česko-rakouské hranice.

Graselova sluj – jakýsi převis v nízkém žulovém bloku upravený v malou jeskyni. Sluj údajně v minulosti sloužila jako jedna ze skrýší loupeživé bandě J. G. Grasela.

Schillerův kámen – jen cca 200 m od Graselovy sluje najdete zajímavé seskupení žulových balvanů, které dosahují výška až 12 metrů. Traduje se, že toto místo navštívil slavný německý dramatik a bylo mu inspirací k napsání slavného díla Loupežníci.

Vodní pila Peníkov  – Doba vzniku vodní pily s mlýnem není známa, ale uvádí se rok 1865, ze kterého pochází vnitřní vybavení pily. Pila byla poháněna vodou z rybníka a pravidelně fungovala až do 50. let 20. století. Poté chátrala, rekonstrukcí prošla v letech 2001-2005. Dnes je uvedena zpět provozu schopného stavu a můžete ji navštívit.

Malá Hluboká – novogotický zámek v Českém Rudolci přestavěný do současné podoby v r. 1861. Podobně jako zámek Hluboká nad Vltavou patří do novogotiky, jeho předlohou byl královský zámek Windsor v Anglii. Probíhající rozsáhlá rekonstrukce postupně navrací zámku původní tvář. Nezapomeňte ochutnat pivo z místního Zámeckého pivovaru Český Rudolec.

Rozhledna a lesopark U Jakuba – rozhlednu o výšce 40,7 m najdete u obce Valtínov na Havlově hoře (680 m n.m). Z dřevěné rozhledny ve tvaru tužky zhlédnete velkou část České Kanady a krásně je odtud vidět i nejvyšší hora Českomoravské vrchoviny, 837 m vysoká Javořice. Zejména vaše děti potěší v bezprostřední blízkosti rozhledny nově vybudovaný zábavně-naučný lesopark s naučnými stezkami, které vás zavedou k nádherných kaskádám rybníků a zajímavým skalním útvarům, z nichž nejznámější je Ďáblova prdel. Až skálu uvidíte, nebudete o jejím názvu pochybovat ani minutu.

Rybník Zvůle (10 ha) – koupání v rašelinné vodě uprostřed lesů nemá široko daleko konkurenci. Odpočinout si můžete na písčitých i travnatých plážích, v přilehlých kempech si můžete půjčit např. šlapadlo či náčiní k různým sportům. V okolí Zvůle najdete několik velkých žulových kamenů, z nichž známý je např. Ďáblův chléb připomínající rozřízlý bochník chleba.

Bizon Ranch Rožnov – stádo amerických bizonů můžete pozorovat v ohradách na ranči v Rožnově. Odvážní a dobrodružství chtiví si zde mohou domluvit jízdu mezi bizony, zdrženlivější z vás mohou ochutnat alespoň bizoní steak a stejnojmenné pivo. Kromě bizonů žije na ranči také stádo masného skotu plemene aberdeen-angus.

Hrad Landštejn – postavený na poč. 13. století jako strážní hrad zemské stezky. Prohlídka hradu je koncipována jako volná exkurze bez průvodce. Za hezkého počasí nevynechejte výstup na kamennou vyhlídkovou věž, z jejíhož ochozu se otvírá nádherné panorama na lesnatou krajinu České Kanady.

Maříž – vesnička proslulá svou keramikou. V centru Oáza si můžete dle libosti namalovat hrnek, talíř, konvici či plastiku zvířátka, lektor vám vysvětlí, jak s keramikou pracovat. Můžete si potisknout i tričko nebo vytočit misku na kruhu.

Zpět