Úzkokolejkou a na kole za bizony a na Landštejn

! MIMO PROVOZ ! O DALŠÍM FUNGOVÁNÍ SE BUDE JEDNAT

Krásné přírodní scenérie, Cimrman, bizoni, hrad Landštejn, Muzeum veteránů... - úzkokolejkou i na kole Českou Kanadou

Přírodní scenérie, které vám tento výlet nabídne, jsou neopakovatelné a často až překvapivě zachovalé. Výborným prostředkem pro přiblížení do nitra České Kanady je Jindřichohradecká úzkokolejka, jejíž jižní trať z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice pro část našeho výletu využijeme. Jízda po více než sto let staré trati o rozchodu kolejí pouhých 760 mm je zážitek sám o sobě a pohled z oken vláčku vám nabídne ty nejkrásnější scenérie, které tento kraj nabízí. V létě si pak můžete vychutnat jízdu vláčkem taženým historickou parní lokomotivou. S sebou do vlaku bereme i kola, které se po vystoupení z vlaku ve stanici Kaproun stanou naším druhým dopravním prostředkem při putování Českou Kanadou. Během výletu si zblízka prohlédnete stáda prohánějících se bizonů, navštívíte monumentální zříceninu hradu Landštejn či Muzeum veteránů v Nové Bystřici.

Výlet je svým zaměřením i fyzickou a časovou nenáročností vhodný i pro rodiny s dětmi.

Kudy kam a zajímavá místa na trase:

Vyrážíme z Jindřichova Hradce z vlakové stanice JHMD po úzkokolejce směrem do Nové Bystřice (aktuální jízdní řády na www.jhmd.cz). Cca po 1,5 hodině jízdy vystoupíme na 7. stanici – lesní a snad nejhezčí zastávce na trase - Kaproun. Na této zastávce byl kdysi údajně vyhozen z projíždějícího vlaku český velikán Jára Cimrman a na počest této události má dodnes na zastávce pomníček, který označuje místo jeho dopadu.

Z vlakové zastávky Kaproun se vydáváme na kole po zelené značce do stejnojmenné obce Kaproun. Zde máme 2 možnosti:

a) chcete-li během trasy spatřit bizony, vydejte se po CT1241 a poté po CT1115 do osady Rožnov. Máte-li odvahu, můžete si na zdejším Bizon ranči domluvit jízdu mezi bizony, v opačném případě můžete alespoň ochutnat bizoní steak. Z Rožnova potom pokračujte po CT1115 k hradu Landštejn,

b) druhou variantou je vydat se po červené značce až k rozcestí „U Kamenného vrchu“ a zde se napojit na CT1115, jež vás dovede až k hradu Landštejn.

Mohutný hrad Landštejn s románským jádrem a prvky gotiky na vás jistě zapůsobí. Na pokladně si vyzvedněte plánek trasy a vydejte na jeho průzkum. Odměnou za výšlap na kamennou vyhlídkovou věž vám bude nádherné panorama na lesnatou krajinu České Kanady a nedalekou vodní nádrž, která svou rozlohou 40 krásně doplňuje zdejší scenérii.

Po prohlídce hradu Landštejn se vydejte po CT32 do Nové Bystřice. Během cesty pojedete kolem zříceniny hradu Pomezí s kostelem sv. Jana Křtitele, Muzea čs. opevnění Klášter II (možnost prohlídky), Kostela Nejsvětější trojice Klášter (možnost prohlídky) a zámečku Terezín v Albeři (nepřístupno). V Nové Bystřici nevynechejte návštěvu unikátního Muzea veteránů s expozicí amerických předválečných automobilů. Poté zamiřte na blízkou vlakovou zastávku (možnost prohlídky Regionálního úzkokolejného muzea) a zpět do Jindřichova Hradce se vypravte opět úzkokolejkou.

 

Celková délka trasy na kole: varianta a) cca 24 km, varianta b) cca 20 km

Výlet můžete samozřejmě započít i v samotné obci Kaproun, kam se dopravíte snadno autem i na kole, i na kterémkoli jiném místě na trase. Doporučujeme však trasu absolvovat po směru hodinových ručiček, v opačném případě se připravte na větší stoupání (viz výškový profil trasy).