Přidat do programu

Koloběžky Krumlov - Kleť

  • Pěší turistika Pěší turistika
  • Aktivní Aktivní
  • Poznávací Poznávací
  • Adrenlinové Adrenlinové
  • Rodinné Rodinné

Pokud se vypravíte do Českého Krumlova, možná mezi návštěvami množství památek zatoužíte po troše odpočinku v přírodě. Severně od města se rozkládá CHKO Blanský les a jeho nejvyšší vrchol Kleť (1084 m n.m.) můžete zvolit jako svůj výletní cíl. Zatoužíte-li po troše adrenalinu a dobrodružství, půjčte si na Kleti koloběžku, po které sjedete z vrcholu hory až do Českého Krumlova, kde ji jednoduše vrátíte.

Kudy kam a co vidět:

  1. Ti z vás, kteří si chtějí udělat příjemnou procházku, se mohou vydat z Českého Krumlova na Kleť pěšky. Turistické značení začíná už ve středu města. Stačí se jen držet zelené turistické značky. V centru města můžete trasu započít při vstupu do areálu hradu a zámku (Červená brána) nebo cestujete-li vlakem, tak od železniční stanice v Krumlově, kolem níž rovněž zelená značka vede. Po zelené se dostanete až na vrchol Kletě. Celková délka trasy z centra ČK: cca 7,5 km, od železniční stanice: cca 6 km. https://mapy.cz/s/1fbR5
  2. Na Kleť samozřejmě můžete vyrazit i vlakem na trase Český Krumlov – Holubov (cca 12 km, 20 min. jízdy). Z Holubova poté pokračujte přes Krásetín po zelené turistické značce ke stanici lanovky (cca 3 km). Na vrchol Kletě se můžete nechat vyvést buď sedačkovou lanovkou nebo se vydat po svých. V tomto případě stačí pokračovat po zelené značce (cca 3,5 km od dolní stanice lanovky) nebo příkřejší avšak kratší cestou vedoucí přímo pod lanovkou. https://mapy.cz/s/1fbNj

A co najdete na vrcholu Kletě? Jistě vaším cílem bude nejstarší kamenná rozhledna v Čechách, postavená v r. 1825 Josefem Schwarzenbergem – odtud název Josefova věž. Rozhledna je 20 metrů vysoká a vystoupáte na ni po 110 schodech. Z výšky můžete obdivovat Českobudějovickou a Třeboňskou pánev, Novohradské hory a část Šumavy mezi Českým Krumlovem a Prachaticemi. Za dobré viditelnosti dohlédnete až na zasněžené vrcholky rakouských Alp. To ale není vše. Na vrcholu Kletě můžete navštívit i světoznámou observatoř, prohlédnout si sluneční hodiny a posedět a občerstvit se v Tereziině chatě. Projít si můžete i cca 5 km dlouhou naučnou stezku Okolo Kletě.

NÁŠ TIP:

Chcete-li zažít trochu adrenalinu, zvolte pro cestu zpět do Českého Krumlova jízdu na koloběžce. Zažijete tak jízdu krásnou přírodou CHKO Blanský les s převýšením až 630 m. Koloběžku si můžete zapůjčit přímo pod rozhlednou na Kleti a v Českém Krumlově ji vrátit: www.kolobezky-krumlov.cz. Délka sjezdu cca 11 km.

Zpět