Koloběžky Krumlov - Kleť

Výstup na horu Kleť spojený s adrenalinovým zážitkem v podobě jízdy na koloběžce z vrcholu Kletě do Českého Krumlova

Horu Kleť, nejvyšší horu Blanského lesa s televizním vysílačem, zná v Jižních Čechách snad každý.  Ne všichni ale ví, že z této hory nemusí po svých, ale mohou sjet dolů na koloběžce. Na výběr jsou 3 trasy, které mají kolem 11 kilometrů. Je už na vás, jestli hledáte celodenní rodinný výlet nebo dvouhodinový adrenalinový zážitek.

Všechny trasy mají přes 11 kilometrů a vedou přes krásnou přírodu CHKO Blanský les. Největší převýšení (jede se nejvíce z kopce) a asfaltové cesty mají trasy s cílovou stanicí v Českém Krumlově a Zlaté Koruně. Do Krásetína je cesta pro koloběžky z větší části asfaltová a částečně zpevněná lesní cesta, kde je mírné stoupání a nutnost více se odrážet. Záleží na vás, jestli sjezd pojmete jako adrenalinový zážitek nebo výlet krajinou.

Celková délka

  • 11 km (sjezd na koloběžce)

Časová náročnost

  • Půldenní výlet

Terén

  • Asfalt, částečně zpevněná lesní cesta

Doporučené období návštěvy

  • Duben - říjen

Fyzická náročnost

  • Střední

Značení

  • ANO

Jak se dostanete na začátek

Pěší výstup je dle vašeho uvážení a fyzických sil. Pěší trasy jsou velmi dobře značeny. Pokud však chcete ušetřit čas a kroky Koloběžky Kleť vás z cílových stanic (zde je možné zaparkovat vaše auto) vyvezou minibusem, čas vývozu je nutné domluvit předem.  Na Kleti u startu vám bude zapůjčena koloběžka, ochranná přilba a dostanete instruktáž a mapu. Rezervace předem je výhodou, ale není nutná. Více informací najdete na webových stránkách zde.

Jak se dostanete zpět

Kleť - Český Krumlov
Trasa z Kleti do Krumlova je nejoblíbenější, s největším převýšením a téměr bez stoupání. Celý sjezd vede po pohodlné asfaltové trase. Cíl je ve vodáckém kempu Krumlov na severním okraji města.

Kleť - Zlatá Koruna
Při sjezdu do Zlaté Koruny vás čekají asfaltové cesty s výhledy na Blanský les a téměž žádné stoupání. Cíl je vodácký kemp Zlatá Koruna, kde koloběžky odevzdáte.

Kleť - Krasetín
Do Krasetína můžete pohodlně dojet autem a zaparkovat v blízkosti nástupního místa lanovky, která vás vyveze až na vrchol. Sjezd dolů na koloběžce je z větší části po asfaltové, částečně po zpevněné lesní cestě. Počítejte s mírným stoupáním a s nutností více se odrážet.

Zajímavosti na trase

Na vrcholu Kleti si můžete užít výhled z nejstarší kamenné rozhledny v Čechách, pokud budete mít štěstí, můžete dohlédnout až na rakouské Alpy. Dalším nej na vrcholu Kleti je nejvýše položená hvězdárna. Do této světoznámé observatoře, zabývající se výzkumem planetek a komet můžete zajít na prohlídku. Po výstupu na horu Kleť nebo před sjezdem dolů se můžete občerstvit v Tereziině chatě. Při cestě dolů, 570 metrů severozápadním směrem od vrcholu Kleti, se „koloběžkářům“ nabízí zastávka u Žebříkového kamene (10 metrů vysoký granulitový výchoz, jehož puklinový systém připomíná žebřík, podle kterého je skála pojmenovaná).