Z Lišova za Janem Žižkou z Trocnova

Nenáročný výlet lesy Lišovska k Žižkovu dubu

Nenáročný 16 km dlouhý výlet krásnými lesy na Lišovsku, jenž vás zavede k památnému dubu, u kterého údajně slavný Jan Žižka spřádal své plány proti vrchnosti.

Trasa (16 km): Lišov Hůrky Žižkův dub Velechvín Pod Vlčí jámouLišov

Náš výlet tentokrát začíná v dobře dostupném Lišově, na náměstí Míru, odkud se nechte vést červenou turistickou značkou po silnici směrem na Lomnici nad Lužnicí. Cesta otevřeným terénem Vám nabídne pohled na mírně zvlněnou krajinu Lišovska. Silnice Vás dovede do vsi Hůrky, kde si můžete prohlédnout kapli z r. 1868 a pomník padlým z r. 1923. Červená značka však nevede až do vsi, ale odbočuje před vjezdem do vesnice k Hůreckému potoku. Překročíte jej v levotočivé zatáčce a pak už budete směřovat nahoru ven ze vsi. Dorazíte k vidlicovitému rozcestí, na kterém zatočte mírně doprava. Cesta Vás pak povede ke hrázi malebného rybníka Dolní pohoř. Za hrází na rozcestí se vydejte doleva po žluté značce a přijedete na rozcestí Hůrky. Nyní zvolte značku zelenou, vydejte se lesní silničkou vysokým lesem a asi po kilometru Vás odbočka pošle doleva. Seskočte z kola, neboť nyní je před vámi kus cesty po staré hrázi dávno vypuštěného a zarostlého rybníka. Ze širší cesty odbočte na tak trochu tajemnou pěšinu vedoucí hustším lesem, až dorazíte na místo, kterému vládnou k nebi směřující staré větve mohutného Žižkova dubu.

Na kmeni najdete tabulku s obrazem Žižky a údajnou citací z Popravčí knihy rožmberské. Právě na tomto místě se údajně v letech 1408 - 1409 Jan Žižka z Trocnova setkával s bratrem Jaroslavem, několika zemany a lapky a projednávali způsob záškodnické války proti Rožmberkům. Stáří dubu je odhadováno na 600 let a jedná se pravděpodobně o poslední Žižkův dub v jižních Čechách.

Rozlučte se s Žižkovým dubem, vraťte se zpět na zelenou značku a pokračujte k rozcestí, na němž zahněte doleva. Po pár metrech odbočte znovu vlevo na užší cestu, která vás vyvede z lesa. Otevřeným terénem miřte dál po zelené až do Velechvína. Sejděte po svažující se návsi, na které se nachází novobarokní kaple sv. Floriána s věžičkou z 1. poloviny 19. století, několik lidových statků (např. čp. 3 z r. 1822) a ve spodní části i opravená kovárna.

Z Velechvína sledujte dál zelenou značku a miřte pohodlnou cestou přes Hůrecký potok k rozcestí Pod Vlčí jámou. Vpravo nad vámi se zvedá zalesněný vrch Vávra. Na rozcestí zahněte doleva a kolem vrchu Vlčí jáma (542 m n.m.) pokračujte po modré, po okraji louky ke kopci Čankov, odkud se můžete pokochat výhledem do třeboňské pánve. Podél plotu uhněte vpravo a vydejte se novostavbou pěkných rodinných domků zpět do Lišova.