Benešova vila a Kozí hrádek Jana Husa

Benešova vila s parkem a romantický hrádek v lesích s komiksovou stezkou, kde kázal Jan Hus

Jednou z našich nejstarších národních kulturních památek jsou rozvaliny malého hrádku v lesích u Kozského potoka. Proč? Protože tu působil sám mistr Jan Hus během svého vyhnanství z Prahy. Podíváte se po jeho stopách a navštívit můžete i místo, kde je pohřben Husův obdivovatel druhý československý prezident Edvard Beneš a jeho výstavní vilu. Ta otevírá své brány exkluzivně jen na 6 víkendů v roce.

Kudy kam

Ideální je začít výlet v Sezimově Ústí I. Právě tady si totiž můžete prohlédnout památník a hrobku druhého československého prezidenta Edvarda Beneše. Nachází se v areálu Benešovy vily, která je přístupná veřejnosti jen o víkendech a na objednávku předem (objednávejte ZDE na stránkách Národního muzea).
Otvírací doba památníku: květen-srpen mimo pondělí 10-12/12.30-17, září mimo pondělí 10-12/12.30-16.

Odtud pokračujete po červené značce přes Sezimovo Ústí II postavené jako zahradní město Tomášem Baťou a romantickým údolím Kozského potoka až k hrádku.

Cílem výletu je zřícenina Kozího hrádku, který sloužil jako příbytek mistra Jana Husa v letech 1413 až 1414, napsal zde některá svá stěžejní díla např. výklad kázání Postila. V blízkosti najdete i Sokolskou mohylu postavenou krátce po vzniku Československa. Naučná stezka kolem Kozího hrádku vás seznámí zábavnou formou komiksu s příběhem Jana Husa.

Kozí hrádek je vyhledávaným turistickým cílem pro návštěvníky z okolí i ze zahraničí. Lze jej navštívit pěšky, na kole i automobilem. Společně s blízkou lesní restaurací nabízí areál Kozího hrádku dostatečné zázemí pro pohodlnou turistickou zastávku a odpočinek, ale i pro konání mnoha kulturních a společenských akcí.

Otevírací doba: květen až září mimo pondělí 9-17

Zpět se můžete vrátit po cyklo 1206, ať nechodíte stejnou cestou - stezka vás zavede kolem koupaliště Pohoda, kde se nakonec můžete i svlažit.