Výšlap z Písku na tajemný Mehelník

Nejvyšší hora Píseckých hor je opředena mýty. Trasa vede příjemným terénem a z velké časti lesem.

Tras, kterými se lze zdolat horu Mehelník je celá řada, ale doporučujeme tuto poměrně zajímavou trasu. Jedná se o jednodenní výlet z Písku a zpět do Písku, ca 18 km.

Celková délka

18 km

Časová náročnost

Celodenní výlet

Terén

Asfalt, šotolina, lesní cesty

Doporučené období návštěvy

Vhodné celoročně

Fyzická náročnost

Střední

Značení

KČT, přehledné

Jak se dostanete na začátek

Parkoviště Na Ptáčkovně nebo na Trubách

Jak se dostanete zpět

Lze použít stejnou trasu nebo se řídit směrovkami KČT, směr Písek centrum

Popis trasy

  • Od penzionu Na Ptáčkovně (startovací bod) vede pohodlná cesta vzhůru do lesů na rozcestí U Honzíčka (1 km). Dále vystoupat po místní naučné stezce na rozcestí Nad Provazci (1 km) a poté dojíti 0,5 km k chatě V Živci. Stále po zeleně značené místní stezce pokračovat na Nové sedlo (1 km) a Velkou Brašnu (2,5 km), odkud už to byl jen 1 km na Velký Mehelník, tajemstvím opředený lesnatý kopec s pravěkou historií, pěknými skalkami a bohužel téměř vyschlou studánkou kousek pod vrcholem.
  • Na dalším kilometru můžete sestoupit K Jezírkům a pokračovat po neznačené silničce vpravo asi 1,5 km k Dobré vodě, zde se ůžete krásně osvěžit u osvědčené studánky s pitnou vodou. Tatáž lesní silnička, po níž si sem přijíždějí pro vodu obyvatelé chatové osady, vás dovede zpátky do Písku: nejdříve ven z lesa a poté jeho okrajem kolem moderního naučného areálu přes Flekačky až na rozcestí Na Trubách.

Zajímavosti na trase

Hostinec U báby Lišků,  Lesovna, studánka s pitnou vodou, loupežnický stůl