Na Židovu strouhu

Nedaleko Bzí, pod Bechyní pramení romantická i divoká Židova strouha - dějiště řady filmů.

Nedaleko Bzí, pod Bechyní pramení romantická i divoká Židova strouha. Na pěší výlet se sem můžete vydat třeba přímo z Bechyně. K vůbec nejkrásnějšímu úseku potoka, který byl také právem vyhlášen přírodní památkou, to vůbec není daleko. Už po 3 km totiž objevíte místo s přímo neopakovatelnou atmosférou - při ústí do Lužnice se romantické kaňonovité údolí nechává lemovat mohutnými skalními masivy.
 

Celková délka

11,8 km

Časová náročnost

Půldenní výlet

Terén

Nezpevněná cesta, trasa je v případě trvalých dešťů obtížně průchodná - opakované přecházení potoka

Značení

Ano

Popis trasy

Do údolí
Výchozím bodem výletu je hotel U Draka, kde si můžete trasu nejdříve projet prstem po mapě. Ta vede nejdříve na náměstí T. G. Masaryka, kde se stáčí, a míří po „Bechyňských schodech“ do Zářečí dolů k řece Lužnici.

Přes vodu
Za mostem pak zatáčí vpravo a přes Kopaniny běží až k Židově strouze. Provede vás pak tím nejkrásnějším úsekem potoka, kde kromě silnice budete mnohokrát křížit i strouhu samotnou. Židou strouhu a především její ústí si vybrala řada filmařů - natáčel se tu například legendární film Zlatí úhoři, pohádka Četrtova nevěsta, Metráček, nebo Ohnivé léto s Lídou Baarovou.

Židova strouha ještě jednou
Před železnou lávkou přes potok nezapomeňte zatočit doprava na modrou. Půjdete pak lesem kolem bývalé hájenky až do Nuzic. Za Nuzicemi se ještě jednou potěšíte romantickou scenérií Židovy strouhy a vrátíte se stejnou cestou jako na začátku výletu do Bechyně.

průběh:
Bechyně - Židova strouha - Nuzice – Židova strouha – Bechyně

značení:
úsek hotel U Draka – Židova strouha - U Holkova - žlutá turistická značka
úsek Židova strouha - U Holkova – Kopaniny - U Křížku - modrá turistická značka
úsek Kopaniny - U Křížku – hotel U Draka - žlutá turistická značka