Přidat do programu

Novohradské hory – Geocaching

  • Pěší turistika Pěší turistika

Jsou lidé, kteří mají rádi hru geocaching, ale do Novohradských hor se nechystají. Pak jsou lidé, kteří Novohradsko zbožňují, ale nebaví je chodit po lese s GPSkou a hledat poklady. A najdou se i tací, kterým je obojí naprosto ukradené.

Ti všichni už dál číst nemusí. Ostatním bychom rádi představili novou zajímavou možnost, jak si zpestřit pěší výlety v Novohradských horách. Těm, kteří by se snad s touto zábavou setkávali poprvé, doporučujeme navštívit oficiální internetové stránky www.geocaching.com, kde se dozví vše o principu a pravidlech hry. Ostatním pak osvětlíme drobné rozdíly, které jsme si dovolili udělat v naší sérii Novohradské hory.

Především jsme místo jednotlivých bodů vytvořili trasy - 5 okruhů, na nichž lze nalézt vždy po 3 ukrytých schránkách. Každá trasa má svůj název: Zámecka, Panská, Skalní, Vrcholová a Pašerácká

Nejkratší se nachází přímo v zámeckém parku v Nových Hradech. Na dvou kilometrech si tu můžete hru vyzkoušet. Další čtyři okruhy pak mají od 10 do 16 km. Jedna vede okolím Nových Hradů a další tři jsou v Novohradských horách, přístupné z výchozích míst v Hojné Vodě, Joachimsthalu (Rakousko) a Pohoří na Šumavě. Místa, na kterých jsou ukryty schránky, lze rozdělit na čtyři témata: zaniklé vsi, památné stromy, tisícové vrcholy a hraniční kameny. Těmto tématům odpovídají i piktogramy v našem logu. Kromě nich na trasách objevíte také studánky, kapličky, boží muka, skalní útvary či přírodní rezervace.

Druhým rozdílem je přechod z ryze internetové propagace této hry na tištěnou. A proto v Kulturním a informačním centru Nové Hrady naleznete mimo jiné pět samostatných letáků s mapkou a informacemi o každé trase, a to jak v českém, tak německém a anglickém jazyce. Vybrané letáky si můžete vložit do praktické papírové kapsy. Na ní jsou natištěny souhrnné informace o hře, přehledná mapka se všemi trasami a především záznamový protokol s návodem k hledání prémiové schránky.

Prémiová 16. schránka je ukryta někde v okolí Nových Hradů. Její souřadnice jsou zprvu známy s přesností na jeden kilometr. Přesnější poloha se získá pomocí převodních kartiček ukrytých na každé trase v jedné ze tří schránek. V prémiové schránce je ukryt také malý dárek ve formě tzv. Geocoin. Ten si můžete si ponechat, nebo zaregistrovat jeho unikátní identifikační číslo na stránkách Geocaching.com. Po vložení do nějaké jiné schránky můžete na internetu sledovat jeho putování. 

Zpět