Vltavotýnský kameňák

Týn nad Vltavou proslavily loutky, nález vzácných Vltavínů, ale také film Zdeňka Trošky Kameňák.
Vydejte se na výlet do malebného Týna a blízkého okolí a objevujte místa, která se objevila v tomto filmu. 

Celková délka

8 km

Časová náročnost

3 hodiny

Terén

asfalt, zpevněná lesní a polní cesta

Doporučené období návštěvy

jaro, léto, podzim

Fyzická náročnost

lehká

Značení

částečně od rozhledny Semenec po turistických trasách Via Czechia - středozemím, NS Semenec a NS Na Onen Svět do Kolodějí nad Lužnicí.

Jak se dostanete na začátek

Njedná se o okruh, na začátek trasy se dostanete autem, autobusem nebo lodí po Vltavě od Hluboké nad Vltavou viz Stezka Vltavy

Jak se dostanete zpět

Linkovým autobusem z Kolodějí nad Lužnicí ze zastávky Týn n.Vlt.,Koloděje zpět do Týna nad Vltavou

Popis trasy

Na Vltavotýnském náměstí můžete navštívit muzeum, kde je celé druhé patro věnované Matěji Kopeckému - významnému loutkaři. První patro zase patří českým vzácným kamenům - vltavínům, které zde v Týně byly za císaře Josefa II. poprvé odborně popsány. Městské muzeum vlastní unikátní sbírku, která čítá na 1000 jedinečných tektitů.

A ted už za filmovými místy! Vydejte se z náměstí na silniční most nad řekou Vltavou, kde pobíhala stará Kropáčková, sousední železný most se objevil ve druhém pokračování filmu. Na přilehlé náplavce zase uvidíte dům Václava Vydry alias náčelníka Pepy. Hezká procházka vás zavede na soutok Vltavy a Lužnice, kde chlapi chytali ryby a také tady měl rande nový tělocvikář. V rámci výletu můžete pokračovat dál z Týna nad Vltavou přes Cihelny, kde měla dům stará Kropáčková až do Kolodějí nad Lužnicí. V místním Zámku Mitrowicz měl sídlo filmový lord.