Turistika pro všechny - Vrbenské rybníky pro vozíčkáře

Dvě varianty tras v okolí Vrbenských rybníků na okraji Českých Budějovic

Klub českých turistů v rámci akce turistika pro všechny buduje vozíčkářské trasy / garantuje průjezd a obtížnost těchto tras / v terénu. Dále dle možností zpřístupňuje chaty KČT pro vozíčkáře. Finanční prostředky získáváme z akce „Novoroční čtyřlístek „která probíhá každý rok od prosince do ledna. Jedná se o dobrovolný příspěvek.

V Jihočeském kraji v průběhu letních měsíců již vybudoval druhou vozíčkářskou trasu. První trasa byla vybudovaná v Lutové a okolí u Chlumu uTřeboně . 

Výchozí místo je u vjezdu do sociálního centra Arpida. Trasa je dlouhá 5.6 km, ale je možnost zkrátit okruh na 3km s celkovým převýšením 15m. Na trase jsou informační panely naučné stezky Po hrázi Vrbenských rybníků a  panely o KČT a centru Arpida. Na trase je vybudováno odpočinkové místo – sezení pro doprovod kde lze sledovat ptactvo nad vodní hladinou.Vedení trasy je vedeno převážně po zpevněných komunikacích s minimálním nebo žádným provozem. Část trasy vede po chodnících kolem silnice s běžným provozem. Povrch je písčito-oblázkový, zpevněný a po dešti se mohou vyskytovat kaluže. Trasa je určena pro všechny druhy vozíku s doprovodem.

Pro milovníky přírody je při toulkách kolem Vrbenských rybníků připravena zábavná a poučná hra Ptactvo Vrbenských rybníků. Jedná se o aplikaci pro rozšířenou realitu, pomocí níž se můžete vydat po stopách vzácných ptáků, jejich zvuků a dozvíte se nich mnoho zajímavostí. Více informací o aplikaci a možnost stažení na Google Play naleznete ZDE, pro iOS ZDE

Partneři trasy jsou: Klub českých turistů, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a bankovnictví, Lesy ČR s.p., Arpida, centrum pro rehabilitaci Č.Budějovice. Realizaci provedla firma BO CO spol. s r.o. Ústí nad Orlicí. K uvedené trase byla vydána informační mapka se zákresem a popisem. V Českých Budějovicích je k  dispozici recepce KÚ Jihočeského kraje, Informační centrum JCCR obchodní centrum Mercury, recepce Arpida, IC města České Budějovice.

Od roku 2009 Klub českých turistů vybudoval a otevřel trasy 2009 Brno, 2010 Lutová, 2011 Plzeň a Hradec Králové, 2012 Praha –Stodůlky a Vizovice, 2013 Kladruby u Vlašimi a Hrabyně, 2014 Svitavy a Praha – Kundratice, 2015 Slatiňany, 2016 Černý Nadýmač, 2017 okolo Klimkovic, 2018 Františkovy lázně a České Budějovice – Vrbenské rybníky.