Přidat do programu

1. stezka Toulavy - Stezka údolím Lužnice

  • Pěší turistika Pěší turistika
  • Aktivní Aktivní
  • Poznávací Poznávací

První česká pěší trasa, která se ocitla na seznamu nejlepších stezek Evropy Leading Quality Trails Best of Europe, vede hlubokým údolím řeky Lužnice kolem historických měst Tábor a Bechyně, starých mlýnů a zřícenin.
Dlouhá je 55 km a je rozdělena do 4 denních etap. Začíná v Plané nad Lužnicí a končí v Týně nad Vltavou za soutokem Lužnice a Vltavy.
Správný směr vám ukáže logo stezky na ukazatelích i infopanelech 

Začínáme v Plané

Začínáme v Plané na nově opraveném nábřeží s dřevěnými moly, která vybízí k odpočinku. V Plané si prohlédneme Muzeum Fara a kostel sv. Václava. Než vyrazíte, můžete se zatoulat i do zámecého parku Strkov, nebo se v létě vykoupat v bazénu, nebo přímo v Lužnici. Směrem na Sezimovo Ústí jdeme po modré značce.
Stezka za Planou

Od Benešovy vily na Hýlačku

Do Sezimova Ústí dorazíme přes Soukeník se známým jezem a zbytky mlýna. Stezka nás vede těsně kolem areálu vily prezidenta Edvarda Beneše s jeho památníkem a hrobkou. Na náměstí změníme barvu na červenou a přes lávku přes Lužnici vyrazíme k Táboru.
Benešova vila

Cíl: Husitský Tábor

Trasa vystoupá k rozhledně Hýlačka s výhledem na Tábor a údolí Lužnice. Odtud jdeme přes les Pintovku, kde červenou značku nakrátko vystřídá žliutá, až ke Švehlovu mostu v Táboře. Tady si uděláme výlet do husitského města s Husitským muzeemMuzeem čokoládyfilmovou zbrojnicí na Housově mlýněhradem Kotnov a především křiovalkými uličkami a nezaměnitelnou atmosférou historického města.
Tábor - Kotnov

Na legendární Harrachovku

Vrátíme se ke Švehlovu mostu a pokračujeme po schodech ve stráni dolů po červené zančce k Lužnici kolem kapličky svaté Eleonory s léčivou studánkou. Procházíme pod vysokými skalami kolem pohádkových dřevěných soch vodníka, poustevníka, nebo čerta. Zanedlouho nás čeká magické místo - Harrachovka, kde stávala turistkcká restuarce s lávkou přes Lužnici - štěstí, že 400 m na druhém břehu přes lávku je restaurace nová, kde se můžeme občerstvit.
Lávka u Harrachovky

Stoletá Příběnická stezka

Jsme na nejstarší části stezky postavené KČT s hrabětem Harrachem už v roce 1899. Teď procházíme divokou přírodou po kamenných chodníčcích, na druhém břehu míjíme staré mlýny - Kvěchův, Matoušovský, Breda. Náhle nás pohltí tunel vedoucí přímo do nitra skály, abychom se dostali do lesní aleje a na ochoz kolem skály Příběnické. Na té stával hrad Příběnice, jehož zbytyk jsou ještě patrné. Je tu také legendární turistická restaurace s penzionem na místě někdejšího podhradí. Další kus cesty nás dovede na místo někdejší restaurace Lužničanka, kde jsou hned tři kempy, kde můžete v létě složit hlavu.
Příběnická lávka

Přes řetězový most k hradu

Červená značka nás vede dál těsně kolem řeky až k řetězovému Stádleckému mostu, poslednímu v ČR. Překonáme po mostě Lužnici a po druhém břehu se dostaneme k prudkému stoupání do stráně. Výstup stojí za to, u kostela Panny Marie je vyhlídka na celé říční údolí a okolní lesy. Hned za vyhlídkou nás čekají Dobronice se zříceninou hradu a sezónním občerstvením.
Stádlecký most

Čarokrásná Bechyně

Pokračujeme do Bechyně po louce a následně po lesnatým srázem, na který nakonec vystoupáme  a otevře se nám několik výhledů na řeku a strmé skály za ní. Přes pole a starou alejí se dostaneme k Bechyňskému hřbitovou, přes silnici a louku sejdeme znovu do údolí k Lužnici, kde nás čeká můstek u Bechyňského vodopádu jako z Pána Prstenů. Nakonec projdeme pod majestátním mostem Duha do Bechyně. Odtud se můžeme vydat zkratkou do města na prohlídká zámku, kláštera, Městkého muzea, Muzea turistiky, či pivovaru.
Panormama Bechyně z mostu Duha

Údolí za zámkem

Trasa nás vede po zelené přes most Duha na stezku Bechyňské výhledy, kde nás čekají tři vyhlídky - na most, na klášter a na zámek. Přímo pod zámkem se kolem mlýna  a jezu vrátíme na črvenou zančku, abychom se znovu zanořili do skalnatého kaňonu, naproti nám se po skalách vine via ferrata a do řeky ústí romantická Židova strouha.
Bechyně pod zámkem

Poslední metry Lužnice

Cesta přes Rosín nás dovede do Koloděj se zámkem Mitrowicz, kousek za obcí změníme barvu na žlutou a stoupáme na vyhlídku na skále Překvapení. Žlutá značka nás zavede k Týnu, kde je odbočka k soutoku Lužnice s Vltavou. Po prohlídce posledních metrů Lužnice se vydáme na rozhlednu Semenec. A odtud po červené značce sestoupíme do Týna nad Vltavou, kde na nábřeží stezka končí.
Konec stezky v Týně

Podrobnosti

Denní etapy trasy

Etapa 1: Planá nad Lužnicí - Tábor (13 km)
Planá nad Lužnicí (nábřeží u školy) - Soukeník - Sezimovo Ústí I - Větrovy -  Vlčí důl horní rozcestí -  Tábor Švehlův most -  návštěva města Tábor a zpět ke Švehlovu mostu

Etapa 2: Tábor - Bečice Lužničanka (11,8 km)
Tábor Švehlův most -  Lávka u Harrachovky -  Matoušovský mlýn - Příběnice -  Bejšovcův mlýn

Etapa 3: Bečice Lužničanka - Bechyně (15,5 km)
Bejšovcův mlýn -  Stádlecký most -  Dobronice u Bechyně -  Bechyně (pod mostem Duha) - prohlídka města a zpět

Etapa 4: Bechyně - Týn nad Vltavou (16,5 km)
Bechyně (pod mostem Duha) -  Bechyně most -  Smutná most -  Rosín -  Koloděje -  Nad Překvapením - U Masáka (odtud 500 m na soutok Lužnice a Vltavy a zpět) -  Semenec -  Týn nad Vltavou (u starého mostu)

Počet zastavení na trase: 19

Na trase najdete informační panely s kvízovou otázkou - soutěžte mezi sebou, správná odpověď je vždy na následující ceduli.

Duchovním průvodcem po stezce je spisovatel Zdeněk Šmíd. Jeho citáty z knihy Lužnice-putování s řekou vás seznámí s významnými a zajímavými místy na Stezce.

Celková délka: 55 km

Zpět