1. stezka Toulavy - Stezka údolím Lužnice

Malebné hrady, památné mosty, úžasné výhledy. První česká pěší trasa, která se ocitla na seznamu nejlepších tras Evropy Leading Quality Trails Best of Europe, vede údolím řeky Lužnice kolem historických měst Tábor a Bechyně.

Podrobnosti na oficiální stránce Stezky www.toulava.cz/stezkaluznice 

Celková délka

55 km

Časová náročnost

4 denní etapy 

Terén

Pěšina kolem řeky a ve svahu nad řekou, často v prudkém střídaná s lesními cestami a cestami kolem chat. Doporučujeme dobrou obuv - cesta u řeky může být rozbahněná. NEVHODNÉ PRO CYKLISTY! 

Doporučené období návštěvy

Celoročně, nejlepší období na návštěvu jaro a podzim.

Fyzická náročnost

Střední 

Značení

ANO - z Plané modrá značka, ze Sezimova Ústí červená značka, z Vlčího dolu žlutá značka, z Tábora červená značka, z Kolodějí žlutá značka, ze Semence červená značka. Změna barvy značení je uvedena žlutou cedulí.

Jak se dostanete na začátek

Do Plané (po modré z nádraží) nebo do Tábora vlakem (po červené z nádraží), autem lze zaparkovat v Plané u nádraží, v Táboře v parkovacím domě.

Jak se dostanete zpět

Z Týna autobusem do Bechyně, odtud vlakem do Tábora, některé autobusy z Týna jedou přímo do Tábora. Zkontrolujte si spoje na www.idos.cz.

Popis trasy

Trasa je dlouhá je 55 km a je rozdělena do 4 denních etap. Začíná v Plané nad Lužnicí a končí v Týně nad Vltavou za soutokem Lužnice a Vltavy.
Správný směr vám ukáže logo stezky na ukazatelích i infopanelech 

Počet zastavení na trase: 19

Etapa 1: Planá nad Lužnicí - Tábor (13 km)
Planá nad Lužnicí (nábřeží u školy) - Soukeník - Sezimovo Ústí I - Větrovy -  Vlčí důl horní rozcestí -  Tábor Švehlův most -  návštěva města Tábor a zpět ke Švehlovu mostu

Etapa 2: Tábor - Bečice Lužničanka (11,8 km)
Tábor Švehlův most -  Lávka u Harrachovky -  Matoušovský mlýn - Příběnice -  Bejšovcův mlýn

Etapa 3: Bečice Lužničanka - Bechyně (15,5 km)
Bejšovcův mlýn -  Stádlecký most -  Dobronice u Bechyně -  Bechyně (pod mostem Duha) - prohlídka města a zpět

Etapa 4: Bechyně - Týn nad Vltavou (16,5 km)
Bechyně (pod mostem Duha) -  Bechyně most -  Smutná most -  Rosín -  Koloděje -  Nad Překvapením - U Masáka (odtud 500 m na soutok Lužnice a Vltavy a zpět) -  Semenec -  Týn nad Vltavou (u starého mostu)

www.toulava.cz/stezkaluznice

Zajímavosti na trase

Na trase najdete informační panely s kvízovou otázkou - soutěžte mezi sebou, správná odpověď je vždy na následující ceduli.

Duchovním průvodcem po stezce je spisovatel Zdeněk Šmíd. Jeho citáty z knihy Lužnice-putování s řekou vás seznámí s významnými a zajímavými místy na Stezce.

Zajímavosti na trase: Fara Planá nad Lužnicí, Benešova vila, rozhledna Hýlačka, zoo Tábor, město Tábor, lávka u Harrachovky, Příběnice, Stádlecký most, zřícenina Dobronice, Bechyně, Týn nad Vltavou