Přidat do programu

Kam za dalekými výhledy?

  • Pěší turistika Pěší turistika
  • Aktivní Aktivní
  • Rodinné Rodinné

Rozhledna na Kraví hoře u Horní Stropnice

Možná, že ještě před 30 lety shlíželi z Kraví hory (953 m.n.m.) pohraničníci chránící Rakušany před Čechy toužící po svobodě. Dnes je z bývalé vojenské hlásky telekomunikační věž s vyhlídkovou plošinou, která je celoročně a zdarma otevřena pro širokou veřejnost. Tedy především pro ty, kteří zvládnou vystoupat po 130 ocelových točitých schodech do výšky 24 metrů. Odměnou jim bude výhled nejen do Čech, ale i na druhou stranu hranice k sousedům.  

Ideálním nástupním místem pro výstup na Kraví horu je parkoviště u výjezdu z obce Hojná Voda směrem na Staré hutě a Černé údolí. Pokud po zaparkování vstoupíte do lesa zhruba po 30 metrech objevíte zelenou značku, kterou se můžete nechat dovést až na vrchol.     

GPS: 48.730891N, 14.719871E

 

Rozhledna Slabošovka u Besednice

120 schodů vedoucích na 24 m vysokou vyhlídkovou plošinu. To jsou základní parametry rozhledny na vrchu Slabošovka (624 m.n.m.) u Besednice. Slabošovka sice nemá tak bohatou historii jako „sestra“ na Kraví hoře, ale pokud jde o výhledy, tak je vyrovnaným konkurentem. Telekomunikační věž s vyhlídkovou plošinou je po celý rok volně přístupná. Z obce Besednice můžete na rozhlednu dojít asi kilometr dlouhou cestou, která je značená zelenou turistickou značkou.

GPS: 48.7904161N, 14.5384097E

 

Rozhledna na Hradišťském vrchu u Kaplice

Nejmladší z trojlístku rozhleden v turistické oblasti Novohradsko-Doudlebsko vyrostla na Hradišťském vrchu (774 m.n.m.) v roce 2018. Slavnostně byla otevřena v březnu 2019, kdy dřevěné točité schody vedoucí do výšky téměř 30 metrů mohly přivítat první návštěvníky. Rozhledna je zajímavá nejen svými výhledy (Šumava, Alpy), ale rovněž i svojí architekturou, která hravě překonává strohý styl telekomunikačních věží na Kraví hoře a vrchu Slabošovka.

GPS: 48.7398547N, 14.5401522E

 

Vyhlídková plošina na vrchu Mandlstein v Rakousku

Kopec Mandlstein se tyčí na samé česko-rakouské hranici do výše 874 m.n.m. Na jeho vrcholu dnes můžeme vstoupit na vyhlídkovou plošinu a třeba i s pomocí zde instalovaného dalekohledu se rozhlédnout do jižních Čech. Mandlstein byl, a dosud stále je, místem setkávání německy mluvících obyvatel, kteří museli po roce 1945 opustit své domovy. I to je důvod, proč je na vrcholu umístěn památník s kapličkou.

  •  
Zpět