Pasečná - zapomenutý ráj na konci světa

Kousek nad Lipnem a v těsné blízkosti hranic s Rakouskem je Pasečná, liduprázdné místo uprostřed Lipenska.

Kousek nad Lipnem a v těsné blízkosti hranic s Rakouskem je Pasečná, liduprázdné místo uprostřed  panenské přírody Národního parku Šumava, které pomalu ožívá. Noví majitelé bývalé pohraniční roty Pasečná, dnes penzionu Dobík se rozhodli podělit se s ostatními o krásy téměř nedotknuté přírody, které sem jezdili několik let sami pravidelně objevovat. A protože jsou to aktivní lidé, zvolili formu sportovní, tedy běžky, cyklistiku a turistiku.

 

Běžky Pasečná

 

Bývalý uzavřený vojenský prostor a vybydlené sudetské příhraničí nedaleko Vítkova Hrádku začali majitelé tuto zimu propagovat prostřednictvím běžkařských stop, které tu společně na podzim vytrasovali, vytyčili a nyní udržují. Pod názvem Běžky Pasečná (bezkypasecna.cz) si nový areál, čítající celkem 51 kilometrů udržovaných běžkařských stop na české i rakouské straně hranic, postupně hledá fanoušky z řad milovníků zimních sportů, krásných výhledů a toulek divokou a neporušenou přírodou.

 

Zázemí u penzionu Dobík

Výhodou přírodního areáls penzionemUbytování Lipno | Penzion Dobik Šumava Pasečná, venkovní klubovnou a volejbalovým hřištěm je poloha uprostřed pastvin a lesů, přímo na křižovatce cyklostezek č. 1033 a 1019 , žluté turistické trasy a v centru běžkařských stop.

Zázemí areálu využívají i ti, kteří se sem vypraví z okolních destinací na výlet či za sportem. U penzionu se dá pohodlně zaparkovat a vydat se odsuď na túru či běžky a následně si dopřát pořádný oběd a odpočinek v místní restauraci anebo se občerstvit ve vyhlášeném bistru Pasečná.  Na své si přijdou i rodiny s dětmi. Je tu cvičná louka pro běžkaře, přírodní terény pro bobování, v létě je k dispozici venkovní dětské hřiště, ovečky anebo venkovní bazén.

 

Výlety s výhledem na Alpy

Penzion je centrálním bodem turistických a běžkařských výletních cílů Svatý Tomáš - Vítkův Hrádek a několika směry do Rakouska z nichž budete mít krásný výhled na rakouské Alpy. Od jara do podzimu vás uchvátí panenská příroda všude kolem, kde můžete při svých cyklotoulkách a procházkách při troše štěstí spatřit i rysa a losa.

Příležitosti k výletům v okolí Pasečné je nespočet:

  • Vítkův hrádek, nejvýše položený hrad v Čechách s výhledy na Šumavu, Lipno, Novohradské hory a rakouské Alpy (10,4km)
  • Bukový vodopád na Bukovém potoce nedaleko bývalých Lindských chalup cestou na Svatý Tomáš
  • Přírodní studánka se svatou vodou u kostelíka v Güterweg Hőrleinsődt s výhledem na Alpy po cestě (8,4km)
  • Unikátní přírodní památka Multerberské rašeliniště a přírodní rezervace Niva horského potoka s komplexem rašelinišť, pramenišť a mokřadů (3 km)
  • Pěší výlet krásnou krajinou přes hranice s panaramatickou vyhlídkou na Alpy v cíli u pivovaru a hotelu Aviva (12km):
  • Pietní místa bývalých německých obcí a osad, zaniklé obce Rychnůvek, Linda a Mezilesí