Na Černou horu z Kvildy

Obec Kvilda je opravdovým centrem běžeckého lyžování na Šumavě, tvoří zázemí startu a cíle únorového Šumavského skimaratonu.

Celková délka

25km

Časová náročnost

3,5 hodiny

Terén

pravidelně udržován rolbou

Doporučené období návštěvy

zima

Fyzická náročnost

středně těžká

Značení

do Filipovy Huti po Šumavské magistrále, pak po žluté TZ k Ptačí nádrži, zde se napojíme opět na Šumavskou magistrálu až na Kvildu

Jak se dostanete na začátek

přímo z parkoviště na severním okraji obce Kvilda

Jak se dostanete zpět

jedná se o okruh

Popis trasy

Nejčastější varianta výletu na Černou horu začíná na Kvildě. Obec Kvilda je opravdovým centrem běžeckého lyžování na Šumavě, tvoří zázemí startu a cíle únorového Šumavského skimaratonu.  Pro parkování můžeme využít některé z mnoha parkovišť v obci Kvilda, přímo u nástupního místa na trasu je parkoviště na severním okraji obce směrem na Horskou Kvildu. Na náš výlet vyrazíme širokou magistrálou kolem Jezerní slati na Horskou Kvildu a dále přes Filipovu Huť (doporučuji občerstvení) na Lovčí skálu, Černohorskou nádrž a Ptačí nádrž. Tyto křižovatky turistických tras nesou názvy podle dřívějších vodních nádrží sloužících k akumulaci vody při plavení dřeva. Za Ptačí nádrží  se konečně dostaneme k proslulému stoupání na Černou horu. Odměnou pak budou panoramatické výhledy, v případě dobré viditelnosti až na zasněžené vrcholky Alp. Těm vévodí  tři špice Dachsteingruppe – Hoher Dachstein, Mitterspitz a Torrstein a vrchol poblíž Salzburgu – Watzmann. Východně od Dachsteinu pak alpské panorama ohraničuje vrcholek Gross Prielu,  naopak západně od Watzmanu lze při výborné vititelnosti rozpoznat též vrchol Grossglokneru.  Sjezdem směrem k Pramenům Vltavy opustíme vrcholovou pasáž a dále pokračujeme mírným terénem podél   Vltavy zpět ku Kvildě.  Trasa je středně náročná až náročná, těžší stoupání jsou z Horské Kvildy do sedýlka pod Antýglem, stoupání na Lovčí skálu a na Černou horu (1315 m n. m.)
Variantní možnost trasy – začít z Kvildy přes Březovou horu přímo na Filipovu Huť, tímto si okruh zkrátíme o cca 3 km. Vynecháme však krásnou a profilově příjemnou pasáž kolem Horské Kvildy. Také kvalita údržby lyžařské trasy přes Březovou horu je většinou horší.

Zdroj: www.bilastopa.cz

Zajímavosti na trase

Prameny Vltavy, Jezerní slať