Švejkova jihočeská anabáze z Písku do Putimi

Dobrý voják Josef Švejk jižními Čechami mašíroval, jak se na vojáka stvořeného Jaroslavem Haškem patřilo. Šel v klidu, ale bedlivě pozoroval, co se kde děje. V Putimi byl dokonce dvakrát. Po stopách Švejka se můžete vydat snadno z Písku, ideálně pěšky nebo na kole. Je to příjemný půldenní výlet a jednou v roce ho lze zažít i organizovaně, neboť v Písku se opět konají „švejkovky“.

Stáhněte si trasu včetně mapy v PDF.

Celková délka

12 km

Časová náročnost

3 až 5 hodin

Terén

Zpevněná cesta a nezpevněná  cesta.

Fyzická náročnost

Nenáročná, trasa není vhodná pro kočárky a vozíčkáře.

Značení

ANO

Popis trasy

Trasa začíná v Písku u Putimské brány. Ta už sice nestojí, ale nad opraveným příkopem je bronzová cedule, která na bránu upomíná a také je zde zmínka o Švejkovi. Dále půjdete směrem k řece Otavě, ta Vám bude po pravé ruce společnicí a červené psaníčko ukáže správný směr. Kolem textilní továrny Jitex, nad lyžařským svahem půjdete k hotelu U Smetáka s odpočinkovým místem a dětským hřištěm. Dále budete pokračovat pěšinou po tzv. Čertově stezce a řeka Otava Vás bude doprovázet až k Zátavskému mostu. Potom se vodě na chvilku vzdálíte tak, že půjdete kousek vlevo po silnici a záhy z ní odbočíte vpravo podél chatové osady.
Po cyklostezce dorazíte pohodlně k soutoku dvou řek - Otavy a Blanice - a zde najdete další místo k posilnění. Od kempu už je to jen malý kousek lesíkem do Putimi. Zpátky do Písku můžete jet vlakem, kolem Podkostelního rybníka dojdete na putimské nádraží. Můžete také pokračovat dále do Ražic, které se staly jihočeskou vesnicí roku 2007 a jsou důležitým železničním uzlem na trase České Budějovice - Plzeň. Odsud se může vrátit vlakem zpět do Písku.

Zajímavosti na trase

Písek - Královské město založené Přemyslem Otakarem II. je známé hlavně díky nejstaršímu Kamennému mostu v Česku. Ten pochází ze 13. století, vydržel nápor tisícileté vody v roce 2002 a stále slouží pěším turistům i Píseckým. Už z mostu je vidět temně zelená budova Sladovny, která v sobě ukrývá několik pater zábavy pro celou rodinu. Galerie hrou je ojedinělým projektem a zatímco maminku s dětmi pohltí herní prvky, tátové mohou navštívit expozici sladovnictví. Na Sladovnu navazuje Prácheňské muzeum mapující regionální historii a v podzemí skrývá akvária s rybami z jihočeských rybníků. Cestou k Putimské bráně půjdete kolem budovy historické elektrárny, kterou v roce 1888 spustil pan František Křižík a způsobil tak revoluci ve veřejném osvětlení a elektrizaci domácností. Od městské elektrárny je to už jen pár kroků k Putimské bráně a tím pádem jste na začátku pochodu do Putimi. Po výletě se do Písku vraťte, vždyť jste viděli tak málo. Pokud si chcete koupit typicky český výrobek, tak na trase Písek – Putim půjdete kolem textilky Jitex. Stále se zde vyrábí kvalitní oblečení, díky jehož funkčnosti trika už nepropotíte.

Jitex - Dominanta u Otavy připomíná textilní slávu v Písku. Továrna působí omšele, ale stále se zde plete i šije. Výrobky z merina či „chytré“ oblečení lze koupit v krámku v centru Písku nebo na eshopu: jitex-comfort.cz.

Lyžařský svah - Pár metrů za továrnou Jitex se v kopci nachází lyžařský svah. Ten pochází ze 70. let minulého století a v roce 2019 prošel kompletní rekonstrukcí. Funguje zde vlek. V létě se lyžuje na speciálních kartáčích (jen pro znalé lyžaře), v zimě je otevřen široké veřejnosti; www.skiarenapisek.cz

„Písecký Barrandov“ - Plovárna s atmosférou „rozmarného léta“ funguje jako říční lázně a je ob-líbeným místem v parném létě. Koupe se v řece i bazénu. Plovárna je sice přes řeku, ale až se vrátíte z výletu, přijde k duchu.

Čertova stezka - Četné skály v údolí Otavy dávají možnost lezeckým skupinám. Na mís-tech, kde se skály přibližují co nejvíce k sobě a údolí se zúží, zkuste zakřičet a uslyšíte podivné ozvěny... Že by něco čertovského?

Soutok řek Blanice a Otavy - Nachází se zde kemp Soutok. Můžete se zde občerstvit a vykoupat se. Do Putimi je to jen pár kroků, leží za lesem.

Putim - Vesnice Putim je se Švejkem spojena navždy, V románu zde byl dobrý voják vyšetřován a nápis četnická stanice tu také objevíte. Bronzová socha Švejka u malebné kavárny je povinnou zastávkou. Musíte totiž naleštit botu, jinak vás budou bolet klouby. V Putimi najdete i tzv. Zvířátkov. To je prostorná soukromá zoo a park odpočinku. Navštívit byste měli i nádherný hřbitov s kostnicí. Nejen odsud je výhled na slavný Podkostelní rybník. Jeho výlovy jsou vždy spojené s veselím a atrakcemi přímo na hrázi.