Eurovelo 7 - Vltavská cyklistická cesta

Vltava byla odedávna našim předkům posvátnou a mystickou řekou, životodárnou i dopravní tepnou, zdrojem informací a inspirace. Byla vzácným diadémem darovaným přírodou a zůstala jím i poté, co její údolí lidské ruce přizdobily řadou vodních ploch.

Vážení přátelé jízdního kola, 

prohlížíte si cyklistický atlas na webových stránkách www.jiznicechy.cz, jehož snahou je provést vás jihočeskou částí Vltavské cyklistické cesty a něco vám o ní povědět. Tento atlas je pomůckou pro ty z vás, kteří nám uvěří, že dovolená strávená na kole cestou z šumavské Kvildy až na hranice Jihočeského kraje je nejen možná, ale navíc pěkná, a že vám z takové dovolené zůstane možná více krásných zážitků a vzpomínek než z pobytu u moře. A pokud jde o to, co tomu řekne tělo, tady není o čem hovořit. 

Vltavská cyklistická cesta o úctyhodné délce 450 km, jejíž jihočeská část měří 270 km, je v mapě vyznačena výraznou oranžovou linií s modrým logem. Ostatní cyklotrasy jsou v mapě vyznačeny fialovou barvou. Kromě informací o turistických zajímavostech na trase zde naleznete výškový profil a seznam s kontakty na turistická informační centra. 

Vltavská cyklistická cesta je v celé své délce vedena malebnou krajinou převážně mírně zvlněným terénem. Povrch cesty má značně variabilní charakter, převažuje asfalt, nechybí však šotolina, ale občas se octnete jen na vyježděné pěšině. Avšak v celé své délce je linie při troše pozornosti bezpečně a pohodlně sjízdná na trekingovém kole.  

Přejeme vám mnoho šťastných kilometrů a příjemných zážitků. A ještě jedna prosba: Většina těch nejkrásnějších úseků tras, po kterých se budete pohybovat, je vedena po účelových komunikacích umožňujících hospodářskou činnost správcům daného území, ať už jsou to LČR, Povodí Vltavy, zemědělské podniky a další subjekty. 

Respektujte to, že užíváte komunikace, které ony udržují, užíváte je s jejich souhlasem, a proto se chovejte tak, jak se sluší na návštěvě. Následující dvoustrana vám poskytuje širší náhled do jihočeské infrastruktury značených cyklistických tras, kde na pozadí veškeré cyklistické sítě vystupují barevně zvýrazněné páteřní linie, kterým ve světlemodré barvě vévodí právě Vltavská cyklistická cesta. 

Tiskový materiál je ke stažení: zde

Důležité upozornění: Mapové výřezy na všech listech jsou rotovány do horizontální roviny, takže často odporují navyklému pravidlu, že sever je „nahoře“. Z toho důvodu je každý mapový list opatřen kompasovou růžicí, která vám sdělí míru otočení mapy na daném listu.

Celková délka

 • 305 km

Časová náročnost

 • dle etapy 

Terén

 • asfalt, výjimečně šotolina

Doporučené období návštěvy

 • jaro
 • léto
 • podzim

Fyzická náročnost

 • dle etapy - lehká, střední

Značení

 • ANO

Jak se dostanete na začátek

 • Prameny Vltavy, Bučina - Kvilda

Jak se dostanete zpět

 • Podmoky - Vážení cyklisté, zde v Podmocích u zděné zvoničky se s vámi za Jihočeský kraj loučíme a přejeme vám další šťastné kilometry přes Prahu do Mělníka.

Popis trasy

 1. etapa (18,8 km): Vltava Národní - Prameny Vltavy - Kvilda - Bučina - Knížecí pláně
 2. etapa (21 km): Strážný - České Žleby - Zlatá Stezka - Stožec, Stožecká kaple, Stožecká skála
 3. etapa (15,9 km): Černý Kříž - Jelení, Jelení Vrchy - Mrtvý luh - Nová Pec
 4. etapa (18,1 km): Schwarzenberský kanál - Zadní Zvonková - Údolí nádrže Lipno
 5. etapa (19,9 km): Vítkův kámen - Přední Výtoň - Frymburk - Lipno nad Vltavou - Vodní nádrž Lipno (lipenská přehrada)
 6. etapa (27,9 km): Loučovice - Čertova Stěna, Luč - Vyšší Brod - Rožmberk nad Vltavou - Rožmitál na Šumavě
 7. etapa (17,1 km): Zátoň - Spolí - Český Krumlov
 8. etapa (31,9 km): Černice - Velešín - Vodní nádrž Římov - Římov - Holkov - Doudleby - Plav
 9. etapa (22,9 km): Zlatá Koruna - Třísov - Zřícenina hradu Dívčí Kámen - Štěkře - Boršov nad Vltavou
 10. etapa (10,4 km): Roudné - České Budějovice - Ohrada - Hluboká nad Vltavou 
 11. etapa (17,2 km): Stará obora - Karlův hrádek - Purkarec - Litoradlice - Hněvkovická přehrada - Hněvkovice - Jaderná elektrárna Temelín - Březí u Týna nad Vltavou
 12. etapa (22 km): Týn nad Vltavou - Všemyslice, Neznašov - Všetec - Albrechtice nad Vltavou
 13. etapa (20,8 km): Přírodní park Písecké hory - Kluky - Horní a Dolní Záhoří - Kašiná Hora - Vlastec
 14. etapa (22,1 km): Červený Újezdec - Tukleky - Oslov - Svatá Anna - Zvíkovské Podhradí - Zvíkov - Podolsko
 15. etapa (18,9 km): Zahrádky - Žebrákov - Voltýřov - Klučenice - Milešov - Podmoky

Zajímavosti na trase

Nepřeberné množství zážitků na vás čeká na celém toku Vltavy od šumavské Kvildy až po soutok s Labem u Mělníka naleznete na www.reka-vltava.cz. Věříme, že i vy si najdete to pravé pro vás a budete na příjemné chvíle na Vltavě rádi vzpomínat.