Naučná stezka pamětí Novohradska

Poznávací okruh dlouhý 54 km spojuje 19 zastávek s panely informujícími o vážné, i té méně vážné historii jednotlivých míst.

Poznávací okruh dlouhý 54 km spojuje 19 zastávek s panely informujícími o vážné, i té méně vážné historii jednotlivých míst. Trasa vede z 90% po zpevněných komunikacích s asfaltovým povrchem. V některých částech je asfalt nekvalitní a tyto úseky jsou vhodné pouze pro horská a trekingová kola. Orientace na trase je zajištěna pomocí oficiálního značení KČT pro cykloturistické trasy 1050, 1046, 34 doplněného logem trasy.

Stezka začíná u ZŠ Nové Hrady v ul. Komenského po levé straně ve směru od náměstí k hradu.

Cílový bod: Stezka končí opět v Nových Hradech.

Popis:Cestou navštívíte například rybníky na Janovce či rybník Žár z rožmberského období, tvrz Žumberk s expozicí malovaného lidového nábytku, obec Horní Stropnici s kostelem sv. Mikuláše, Dobrou Vodu s poutním barokním chrámem a překrásným výhledem do krajiny, projedete se po bývalé „péesácké“ cestě (dnes ve špatném technickém stavu) a v těsné blízkosti státních hranic objevíte hraniční kámen a soustavu několika rybníků. V úseku Žár – Žumberk se trasa Novohradská překrývá s trasou Slepičích hor. Zde se tedy můžete rozhodnout, zda dokončíte trasu Pamětí Novohradska a vydáte se do kopce nebo „přestoupíte“ a vyměníte Novohradské hory za Slepičí.

Stezku realizovala a provozuje Novohradská občanská společnost o. s. Informační panely obsahují také německou jazykovou mutaci.

Tištěný průvodce: Tištěného průvodce vydala Novohradská občanská společnost o. s.

Třetí upravené vydání průvodce (z r. 2013) můžete zakoupit v Kulturním a informačním centru Nové Hrady.

Cena: 85 Kč

Celková délka

  • 54 km

Časová náročnost

  • celodenní

Terén

  • zpevněné a lesní cesty

Doporučené období návštěvy

  • jaro
  • léto
  • podzim

Fyzická náročnost

  • Středně náročná

Značení

  • ANO

Jak se dostanete na začátek

  • Autem, autobusem, na kole.

Jak se dostanete zpět

  • Autem, autobusem, na kole.

Popis trasy

Trasa vede z 90% po zpevněných komunikacích s asfaltovým povrchem. V některých částech je asfalt nekvalitní a tyto úseky jsou vhodné pouze pro horská a trekingová kola. Orientace na trase je zajištěna pomocí oficiálního značení KČT pro cykloturistické trasy 1050, 1046, 34 doplněného logem trasy.

Zajímavosti na trase

Cestou navštívíte například rybníky na Janovce či rybník Žár z rožmberského období, tvrz Žumberk s expozicí malovaného lidového nábytku, obec Horní Stropnici s kostelem sv. Mikuláše, Dobrou Vodu s poutním barokním chrámem a překrásným výhledem do krajiny, projedete se po bývalé „péesácké“ cestě (dnes ve špatném technickém stavu) a v těsné blízkosti státních hranic objevíte hraniční kámen a soustavu několika rybníků.