Trailová trasa se zastávkou na koupání

Tip na odpolední výlet s ručníkem v batůžku a výhledy na Pošumaví před sebou!

Celková délka

13 km, nastoupané metry 540 m

Časová náročnost

1,5 hod

Terén

nezpevněný

Doporučené období návštěvy

léto, suché jaro a podzim

Fyzická náročnost

střední

Značení

ANO

Jak se dostanete na začátek

na Javorník autem, jedná se o okruh

Jak se dostanete zpět

jedná se o okruh

Popis trasy

Jako první vás čeká dlouhý sjezd z Javorníka do Benešovy hory, kdy člověk ani nemusí šlápnout do pedálu. Prosíme dbejte na vlastní bezpečnost a nebojte se používat brzdy! Nejprve se vydáte po málo frekventované silnici směr Vacov a hned na začátku první vísky Bošice (výhled) odbočíte doprava na polní cestu, která vás dovede k lesu nad Benešovou horou - tzv. Na Hradě. Označení Na Hradě má původ v samostatném skalním útvaru, který se nachází v lese nalevo od cesty cca 150 metrů daleko. (Nebýt okolního lesa, byl by z něj krásný výhled :-)

Na začátku lesa pokračujete lesní cestou vlevo, která vás poměrně ostrým klesáním (brzdy!) dovede do vísky Benešova hora. Tu projíždíte směr Vacov, cca 200 metrů za obcí na rozcestí se vydáváte vlevo směr Rohanov. Vjíždíte do Rohanova, přejíždíte hlavní silnici Vacov-Javorník a pokračujete rovně úzkou silničkou, která vás dovede k vašemu cíli - Koupališti v Rohanově.

Zpět na Javorník vás čeká sice "nutné zlo" v podobě vystoupání zpět na start naší cesty, nicméně doporučujeme nespěchat a nechat se zeširoka, povětšinou mírným až středním stoupáním vyvést zpět na horu. Cesta vede stinnými hlubokými lesy po východním úbočí hory (což se v parných dnech hodí), před samotným finálním stoupáním doporučujeme odpočinkovou zastávku u romantické rybniční soustavy zvané u Biskupa.

Zajímavosti na trase

Historický dům Javornicka