Přidat do programu

Po stopách piva v Českém Krumlově

  • Pěší turistika Pěší turistika
  • Poznávací Poznávací

Prelátský pivovar

V roce 1596 byl v levém křídle budovy Horní č. p. 155 vystavěn prelátský pivovar, který náležel krumlovskému arciděkanství, jehož várečné právo Rožmberkové šetřili. Fungoval až do roku 1865 (viz Historie pivovarnictví ve městě Český Krumlov). Právě tento pivovar byl příčinou četných požárů budovy.

Nový měšťanský pivovar

V roce 1605 postavila obec nový měšťanský pivovar v Široké ulici ( Široká č. p. 71). V lednu 1949 byl jeho provoz definitivně ukončen. V současné době je majitelem tohoto komplexu bývalých pivovarských budov "Nadace.Stiftung.Foundation Egon Schiele". Provoz zajišťuje obecně prospěšná společnost Egon Schiele Art Centrum nabízející celoročně na ploše 3000 m2 klasické výtvarné umění 20. století i umění zcela současné (Egon Schiele, Gustav Klimt, Oskar Kokoschka, Andy Warhol, Jiří Kolář, František Skála, Ivan Kafka ...) a spravující ateliéry a apartmá pro současné výtvarné umělce a spisovatele, provozující vlastní muzejní kavárnu a muzejní obchod.

Původní pivovar

Vaření piva pro potřeby vrchnosti lze v Českém Krumlově předpokládat od založení hradu ve 13. století. Pivovar a sladovna stávaly do roku 1560 na IV. nádvoří zámku, před Plášťovým mostem na straně k městu. Vařilo se v něm pivo z ječných i pšeničných sladů, ředina a patoky pro minority, služebnictvo, robotující poddané a jiné.

Pivovar řádu klarisek

Panský pivovar

Kvůli zvyšující se spotřebě piva v letech 1625 - 1630 byly přestavěny bývalé vdovské sídlo Anny z Rogendorfu, matky Viléma z Rožmberka, z roku 1546 a rožmberská zbrojnice Petra Voka z Rožmberka z let 1594 - 1596 v nový panský pivovar, kde sídlí dodnes i současný pivovar Eggenberg ( Latrán č.p. 27).

Možnost prohlídky pivovaru a návštěvy restaurace s pivnicí.

Zpět