Boubínský prales

Jádro Boubínského pralesa je rezervací již od roku 1858.

Celková délka

4km

Časová náročnost

2-3hodiny

Terén

asfalt, pískovo-štěrkový

Doporučené období návštěvy

léto

Fyzická náročnost

náročná - celá trasa je velmi náročná, doporučujeme dvoučlennou asistenci, méně náročnou variantou je výlet k jezírku a zpět.

Značení

ANO

Jak se dostanete na začátek

parkoviště u Idiny Pily (2 km ze Zátoně) - výchozím bodem trasy je parkoviště v blízkosti osady Kaplice (cca 100 míst, bez vyhrazených míst pro vozíčkáře).

Jak se dostanete zpět

cesta tam a zpět

Popis trasy

Od parkoviště podél Kaplického potoka pod železniční viadukt k Informačnímu středisku  Idina Pila vede užší silnice – cca 0,5 km.

Informační středisko bylo zrekonstruováno, je bezbariérové (včetně toalety) a najdete zde moderní expozici s tématem Boubínského pralesa (roku 1933 byl vyhlášen za státní přírodní rezervaci) a celého Boubínska.

Od IS se můžete vydat po zpevněné lesní cestě k Boubínskému jezírku ( 1,2 km – nadm. výška 920 m.), kde je první zastavení naučné stezky.

Celá stezka má délku cca 4 km, je poměrně náročná – doporučujeme ji zdolat s dvoučlennou asistencí (povrch štěrk a asfalt).

Nebo si můžete vybrat pouze její část (1. až 5. zastavení), která je vhodná jak pro rodiny s dětmi, tak pro vozíčkáře.

Víte, že...

…jádro Boubínského pralesa je rezervací již od roku 1858 – 2. nejstarší zachovaný prales v Čechách?
Boubínské jezírko je vychozí bod na stezku kolem pralesa. Nachází se ve výšce 920 m n. m. Nádrž z roku 1836 byla určena pro plavení dřeva do skláren v Lenoře. Jeho největší hloubka je 4 m a rozloha 0,37 ha. Vrchol Boubína (1 362 m n. m.) je symbolem Šumavy. Od roku 2005 na něm stojí 21 m vysoká rozhledna.