Pohodová jízda kolem Blatné

Památky kolem zámku Blatná jsou tajemné a málo známé. Uchvátí Vás nádherný kostel Paštiky, rozsáhlé vodní plochy rybníků i tak trochu tajemné tvrze. Středobodem je zámek Blatná, který poskytne azyl třeba ve zdejší kavárně Oh my deer.

Výlet začíná v Paštikách, kde se nachází kostel, který asi jako jediný v Česku má kolem sebe zahrady. Dále se pokračuje směr Chobot. Pak směr rybník Labuť, vesnice Myštice a Lom. Popojet do Škvořetic, Buzic směr Blatná. Zde samozřejmě můžete skončit nebo se vrátit do Paštik.

Celková délka

Necelých 28 km

Časová náročnost

Výlet je vhodné podniknout jako celodenní.

Terén

Asfalt, šotolina, 

Doporučené období návštěvy

Od jara po podzimu

Fyzická náročnost

Lehká až střední

Značení

Cesta je snadná a intuitivní.

Jak se dostanete na začátek

Výlet lze začít v Paštikách nebo v Blatné.

Jak se dostanete zpět

Začátek trasy je zároveň cílem.

Zajímavosti na trase

  • Kostel Paštiky - Kostel sv. Jana Křtitele se nachází dva kilometry severovýchodně od města Blatná. Byl vystavěn v letech 1747-1753 na místě někdejšího kostelíka podle plánů barokního mistra Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Vnitřní výzdoba, ve stejném slohu jako exteriér stavby, je dílem řezbáře Ferdinanda Ublakera a malíře J. V. Spitzera také z poloviny 18. století. Umístění kostela v krajině na vysoké terase s dvojitým schodištěm a jeho architektura ze sklonku Dientzenhoferova života je harmonickým dílem tří význačných barokních umělců své doby.
  • Rybník Labuť - Labuť je největším rybníkem lnářsko-blatenské rybniční oblasti. Nachází se asi 5 km na severovýchod od Blatné, v těsném sousedství s obce Myštice.
  • Tvrz Buzice - Hrad Buzice je původní středověká tvrz, o níž existují zmínky již z roku 1348. Z konce 14. století se dochovala věž, na kterou navazují dvě křídla přestavěná v 16. a 17. století na barokní sýpku. I přesto zůstal zachován vzhled středověkého hradu.