Přidat do programu

Malebným údolím Vltavy na sever od Českých Budějovic

 • Cyklistické Cyklistické
 • Aktivní Aktivní
 • Poznávací Poznávací
 • Školní výlety Školní výlety
 • Rodinné Rodinné

Vydejte se s námi z Českých Budějovic krásnou přírodou po cyklostezce, jež Vás podél břehu řeky Vltavy zavede přes Hlubokou nad Vltavou až do Purkarce. Podíváte se např. do zámku v Hluboké nad Vltavou, čekají Vás půvabné výhledy na Hněvkovickou přehradu, projedete pod vrchem starověkého hradiště Baba a podél Staré obory k přírodní rezervaci Karvanice. Navštívíte Karlův hrádek, prohlédnete si muzeum voroplavby a třeba se vydáte ještě dál, za putováním za elektřinou z jádra do JE Temelín. 

Kudy kam

Z Českých Budějovic (parkoviště u Dlouhého mostu) po CT č. 12 do Hluboké nad Vltavou (trasa kopíruje levý břeh Vltavy) – za Sportovně-relaxačním areálem podél levého břehu Vltavy a po CT č. 1079 (možnost zajížďky na Karlův Hrádek) do Purkarce. Trasa cyklostezky má asfaltový povrch. Úsek trasy České Budějovice – Hluboká nad Vlt. vede po rovině, na úseku Hluboká nad Vlt. – Purkarec rovinu postupně střídají stoupání a klesání. V této části jsou podél cyklostezky rozmístěny tabule s informacemi o fauně a floře a krytá odpočívadla. 

Budete-li si chtít prodloužit výlet o návštěvu JE Temelín – z Purkarce pokračujte po CT č. 1079 a za obcí odpočte doleva po červené turistické značce, napojte se na CT č. 1095 a po ní přes Býšov a následně po hlavní silnici k JE Temelín.

Z Purkarce se zpět do Českých Budějovic vydejte po stejné trase. Pokud by Vás cesta unavila nebo byste si chtěli výlet zpestřit, můžete se svézt na pravidelné lodní lince s lodí Vojtěch Lanna Jr., která převeze i vaše kola (jízdní řád zde). Pokud se rozhodnete pro návštěvu JE Temelín a nebude se Vám chtít vracet do Purkarce, zpět do Českých Budějovic Vás dopraví i s vašimi koly žlutá linka dopravního systému Cyklotrans (jízdní řád zde).

Co vidět a zažít

 • České Budějovice – navštivte historické centrum s náměstím Přemysla Otakara II., Samsonovou kašnou, Černou věží, Starou radnicí, Piaristickým náměstím a mnoho dalšího.
 • zdolání divokých peřejí na raftu či kánoi ve Vodáckém areálu Lídy Polesné v Českém Vrbném
 • Bavorovice - středová část obce je památkovou zónou, uvidíte selské lidové usedlosti blatského typu, kovárnu se zvoničkou i kapličku z 18. stol.
 • Hluboká nad Vltavou - za poznáním vyrazte na zámek, za sportem, adrenalinem a zábavou do Sportovně-relaxačního areálu, na golfové hřiště či plovárnu, za zvířátky do Zoo Ohrada a třeba na koně do areálu Vondrov aj.
 • projížďku krásnou přírodou kolem Staré obory táhnoucí se od Hluboké nad Vlt. až ke gotické zřícenině Karlův Hrádek. Na území Staré obory se nachází přírodní park Baba s pozůstatky keltského oppida
 • Karlův Hrádek – volně přístupná romantická gotická zřícenina hradu. Hrad nechal již ve 14. stol. vystavět Karel IV. jako osobní sídlo určené k odpočinku
 • Purkarec – bývalá vorařská obec; navštivte zdejší muzeum voroplavby - z dochovaných listin, fotografií, modelů i předmětů každodenní potřeby se dozvíte spoustu zajímavostí o stavbě vorů, výrobě houžví, oblečení a nářadí vorařů aj.
 • Býšov - tvrz z konce 14 stol. uváděná jako sídlo bratří Arnošta a Kunína z Býšova. Zhlédněte muzejní expozice věnované samotné tvrzi a obecně životu na tvrzích, archeologii Vltavotýnska či lihovarnictví v českých zemích
 • JE Temelín – navštivte Informační centrum JE Temelín v prostorách renesančního zámečku Vysoký hrádek, kde na Vás čeká technická multimediální expozice jaderné energetiky a fyziky. Dozvíte se zajímavé informace nejen o JE Temelín a jejím provozu
Zpět