Z Českých Budějovic za elektřinou z jádra v JE Temelín

Cyklovýlet pro celou rodinu z Českých Budějovic přes Hlubokou do Purkarce a třeba až za elektřinou z jádra do JE Temelín

Vydejte se s námi z Českých Budějovic krásnou přírodou po cyklostezce, jež Vás podél břehu řeky Vltavy zavede přes Hlubokou nad Vltavou až do Purkarce. Podíváte se např. do zámku v Hluboké nad Vltavou, čekají Vás půvabné výhledy na Hněvkovickou přehradu, projedete pod vrchem starověkého hradiště Baba a podél Staré obory k přírodní rezervaci Karvanice. Aktivní sportovci mohou vyzkoušet lezení nad řekou Vltavou na Ferratě Hluboká. Navštívíte Karlův hrádek, prohlédnete si muzeum voroplavby a třeba se vydáte ještě dál, za putováním za elektřinou z jádra do JE Temelín. 

Celková délka

34 km

Časová náročnost

3 hodiny

Terén

asfalt, zpevněný povrch

Doporučené období návštěvy

jaro až podzim

Fyzická náročnost

střední

Značení

ANO - po cyklotrasách

Jak se dostanete na začátek

České Budějovice jsou dostupné veřejnou dopravou a nabízejí dostatek místa na parkování.

Jak se dostanete zpět

JE Temelín - návštěvnické centrum je nedaleko autobusové zastávky. Z obce Purkarec můžete využít lodní dopravu.

Popis trasy

Z Českých Budějovic (parkoviště u Dlouhého mostu) po CT Vltavská do Hluboké nad Vltavou (trasa kopíruje levý břeh Vltavy) – za Sportovně-relaxačním areálem podél levého břehu Vltavy a dále stále po CT Vltavská (možnost zajížďky na Karlův Hrádek) do Purkarce. Trasa cyklostezky má asfaltový povrch. Úsek trasy České Budějovice – Hluboká nad Vltavou vede po rovině, na úseku Hluboká nad Vltavou – Purkarec rovinu postupně střídají stoupání a klesání. V této části jsou podél cyklostezky rozmístěny tabule s informacemi o fauně a floře a krytá odpočívadla. 

Budete-li si chtít prodloužit výlet o návštěvu JE Temelín – z Purkarce pokračujte po CT č. 1091, napojte se na CT č. 1095 a po ní přes Býšov a následně po hlavní silnici k JE Temelín (často jsou podmínky, kdy lze hlavní silnici kopírovat po polní cestě a překřížit ji až v místě u JE Temelín).

Z Purkarce se zpět do Českých Budějovic vydejte po stejné trase. Pokud by Vás cesta unavila nebo byste si chtěli výlet zpestřit, můžete se svézt na pravidelné lodní lince s lodí Vojtěch Lanna Jr., která převeze i vaše kola (jízdní řád zde). Pokud se rozhodnete pro návštěvu JE Temelín a nebude se Vám chtít vracet do Purkarce, zpět do Českých Budějovic Vás dopraví i s vašimi koly žlutá linka dopravního systému Cyklotrans (jízdní řád zde).

Zajímavosti na trase

  • České Budějovice – navštivte historické centrum s náměstím Přemysla Otakara II., Samsonovou kašnou, Černou věží, Starou radnicí, Piaristickým náměstím a mnoho dalšího.
  • zdolání divokých peřejí na raftu či kánoi ve Vodáckém areálu Lídy Polesné v Českém Vrbném
  • Bavorovice - středová část obce je památkovou zónou, uvidíte selské lidové usedlosti blatského typu, kovárnu se zvoničkou i kapličku z 18. stol.
  • Hluboká nad Vltavou - za poznáním vyrazte na zámek, za sportem, adrenalinem a zábavou do Sportovně-relaxačního areálu, na golfové hřiště či plovárnu, za zvířátky do Zoo Ohrada a třeba na koně do areálu Vondrov aj.
  • projížďku krásnou přírodou kolem Staré obory táhnoucí se od Hluboké nad Vlt. až ke gotické zřícenině Karlův Hrádek. Na území Staré obory se nachází přírodní park Baba s pozůstatky keltského oppida
  • Karlův Hrádek – volně přístupná romantická gotická zřícenina hradu. Hrad nechal již ve 14. stol. vystavět Karel IV. jako osobní sídlo určené k odpočinku
  • Purkarec – bývalá vorařská obec; navštivte zdejší muzeum voroplavby - z dochovaných listin, fotografií, modelů i předmětů každodenní potřeby se dozvíte spoustu zajímavostí o stavbě vorů, výrobě houžví, oblečení a nářadí vorařů aj.
  • Býšov - tvrz z konce 14 stol. uváděná jako sídlo bratří Arnošta a Kunína z Býšova. Zhlédněte muzejní expozice věnované samotné tvrzi a obecně životu na tvrzích, archeologii Vltavotýnska či lihovarnictví v českých zemích
  • JE Temelín – navštivte Informační centrum JE Temelín v prostorách renesančního zámečku Vysoký hrádek, kde na Vás čeká technická multimediální expozice jaderné energetiky a fyziky. Dozvíte se zajímavé informace nejen o JE Temelín a jejím provozu. Součástí návštěvnického centra je i rozsáhlý park s herními prvky a jezírkem.