Zámek Hluboká nad Vltavou

Zámek Hluboká nad Vltavou

Státní zámek Hluboká nad Vltavou je krásnou dominantou nad městem a řekou Vltavou. Je jedním z mála zámků, který funguje po celý rok a navštívit ho tak můžete v rámci speciální zimní trasy.

Informace o zámku se dozvíte i v rozhovoru s kastelánem Martinem Slabou, který byl natáčen právě v rámci zimní prohlídkové trasy.

Přístupnost

Celoročně dle otevírací doby (zámek, nádvoří, spodní zahrada). Horní zahrada a prostor před zámkem celoročně otevřen.

Vstupné

ANO, na okruh dle aktuálního ceníku, do areálu zdarma

Jak se tam dostanete

Doporučujeme parkovat na centrálním parkovišti (u kruhového objezdu vedle Penny marketu). Cesta od parkoviště (900 m) vám zabere cca 25 minut pěšky, vede do kopce skrz hlavní zónu (turistické informační centrum, kavárny, restaurace, kostel). Možnost parkovat i na hlavní zóně (Masarykova ulice, kde je ale menší kapacita a vyšší parkovné). K zámku z Masarykovy ulice je vjezd zakázán. 

Tři parkovací místa pro osoby disponujícími Parkovacím průkazem pro zdravotně postižené jsou cca 300m od zámku, za Alšovou jihočeskou galerií 

Cyklisté mají povinnost v areálu kolo pouze vodit. Detailní popis všech možností dopravy a parkování zde.

Doporučená délka návštěvy

90 minut

Doplňující informace

Jeden z nejvyhledávanějších zámků naší země, zámek Hluboká, se tyčí na severním okraji budějovické rybniční pánve, na příkrém ostrohu nad řekou Vltavou.

Původně královský hrad se po mnoha změnách stal v roce 1661 majetkem rodu Schwarzenbergů. Současná podoba zámeckého areálu včetně parku a okolní krajiny byla inspirována cestami knížete Jana Adolfa II. Schwarzenberga do Velké Británie, který se jako představitel významného a bohatého rodu zúčastnil korunovace britské královny Viktorie v roce 1838. Jako čestný diplomat habsburské monarchie cestoval na korunovaci se svou manželkou kněžnou Eleonorou, která velmi ovlivnila svými nápady vzhled zámku. Hluboká se záhy stala sídelním zámkem rodu Schwarzenberg. Široké návrší ostrožny umožňovalo rozšiřovat zámek a budovat v jeho okolí jak hospodářské dvory, tak i obory s množstvím zvěře. Zámek sám byl v první třetině 18. století barokně přestavěn a tuto podobu si udržel až do romantické přestavby kolem poloviny 19. století. Vzorem pro přestavbu tehdejšího barokního zámku byl hlavně královský zámek Windsdor. Po roce 1947 v tomto směru pokračoval československý stát. 

Prohlídkové trasy:

Zimní prohlídková trasa

I když přišel podzim a zima, přesto zámek Hluboká stále vítá návštěvníky. Bývalo tradicí, že se brány zámku pro turisty uzavřely 31. října a čekalo se až do 1. dubna následujícího roku. Temperované prostory však umožňují pracovníkům zámku i v chladném období přivítat zájemce o prohlídku. Je co nabídnout. Postupně se instalovaly pokoje, které patří spíše ke komornějším. Ve větší části přízemí, které nabízí ke zhlédnutí zimní zámecký okruh, byla soukromá apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství. Nejprve projdeme do Hamiltonova salonu. Již na chodbě, kromě trofejí a grafických listů z 18. století s tématem lovu, si můžeme povšimnout zarámovaných fotografií členů knížecího rodu Schwarzenbergů. Motiv lovu nás provází i v dalších prostorách, kuřáckého salonu a malé jídelně Terezie. Dále následuje honosná lovecká jídelna, přípravna, malá jídelna Dr. Adolfa, jeho pracovna, obývací pokoj a ložnice.

VI. prohlídková trasa (Zimní) je plně bezbariérová.

Park

Zámek je obklopen anglickým parkem o velikosti téměř 200 hektarů. Park vznikal zejména v polovině 19. století, ovšem některé stromy byly vysazeny již mnohem dříve. Park byl rozčleněn cestami a alejemi, na travnatých loukách byly umístěny roztroušené skupiny stromů i solitérní exempláře. Součástí okolí zámku byly i obory.

Víte, že...

… zámecká věž není v ose se vstupní bránou a kopii zámku najdete i v Africe?