Obří hrad

Obří hrad

Nejvýše položené keltské hradiště v Čechách.

Nedaleko Nicova se nad údolím říčky Losenice na zalesněném hřebeni vrchu Valy (1010 m) nachází unikátní keltská památka – Obří hrad. Z Popelné můžeme vystoupat po 1,5 km (3 km se zpáteční cestou po stejné trase) dlouhé naučné stezce „Keltové na Šumavě“ na nejvýše položené keltské hradiště v Čechách. Toto nejvýše položené hradiště v České republice nalezneme poblíž osady Popelná u Nicova, 5 km jihovýchodně od Kašperských Hor, na území I. zóny Národního parku Šumava.

Laik nepozná po dvou a půl tisících letech, že zde bývalo lidské sídliště, ale archeologové tu nelezli dvojité kamenné hradby s ústřední akropolí. Vedle stop historie nabízí Obří hrad zajímavé výhledy. Dalším nejbližším keltským hradiště je Sedlo u Albrechtic, které je mnohem více známe svou rozhlednou. U Vimperka se pak nachází hradiště Věnec.

Místo je opředeno mnoha pověstmi. Jedna z nich praví, že v minulosti Obří hrad sídlem devíti velkých obrů. Když k nim jednoho dne přišel chudý krejčí s prosbou o pomoc, jelikož nemohl uživit svých deset dětí, tak se zde se zlou potázal. Obři ho místo vytoužené pomoci shodili ze srázu a jeden po něm dokonce hodil kámen. Avšak krejčí pád přežil, a když přišel k sobě, našel v onom hozeném kameni velký kus zlata. Díky němuž měl vystaráno až do konce své života i života svých dětí.

Přístup

Z Popelné

  • Popelná - Keltské hradiště (Obří hrad) - žlutá 0,7 km

Z Nicova

  •   Nicov - Pod Milovským vrchem - modrá  1,3 km
  •   Pod Milovským vrchem - Popelná - Keltské hradiště (Obří hrad) - žlutá 3,2 km - celková délka 4,5 km

Z Churáňova

  •   Hotel Churáňov - U Lanovky - Na Rovinách - U Nového mostu - žlutá 2,1 km
  •   U Nového mostu - Popelná - červená 2,8 km
  •   Popelná - Keltské hradiště (Obří hrad)   0,7 km - celková délka - žlutá 5,6 km

Z Kašperských Hor

  •   Kašperské Hory - Zlatý potok - Karlina Pila - Popelná - červená 7,6 km
  •   Popelná - Keltské hradiště (Obří hrad)   0,7 km - celková délka - žlutá  8,3 km

Text vydala: Správa Národního parku Šumava v roce 2016, autor: Mgr. Josef Štemberk

Foto: © Mgr. Josef Štemberk