Českobudějovická radnice

Českobudějovická radnice

Barokní radnice se nachází na náměstí Přemysla Otakara II. a je součástí městské památkové rezervace

Majestátní budova městské radnice se nachází na náměstí Přemysla Otakara II. a je součástí městské památkové rezervace.

Původně renesanční stavba byla vybudována v pol. 16. století. Nynější reprezentativní vzhled historické radnice je z barokních let 1727-30 od schwarzenberského stavitele A. Martinelliho. Monumentální průčelí umocňují 3 věže, z nichž prostřední nejvyšší je opatřena zvonkohrou z r. 1995. Chloubou radnice jsou 4 alegorické sochy na radniční atice, jež představují měšťanské ctnosti Spravedlnost, Statečnost, Moudrost a Opatrnost. Jejich autorem je budějovický sochař J. Dietrich. Zajímavostí je železný pás, který je zasazen do nárožního pilíře radnice. Má délku jednoho vídeňského lokte (77 cm) a více než sto let sloužil na zdejších trzích jako míra při prodeji látek.

Na nádvoří lze obdivovat sochu významné osobnosti dějin města, politika Augusta Zátky. Radnice jistě stojí za prohlédnutí i zevnitř. Je ze umístěn originál sochy Samsona z kašny na náměstí, originály soch ctností z radniční atiky, velký gobelín od malíře Cyrila Boudy aj. Z vyhlídkové terasy na střeše budovy je zas pěkný pohled na město. Nejhonosnější místností radnice je obřadní síň, jejíž klenutý strop zdobí freska z r. 1730, která znázorňuje Šalamounův soud.

Českobudějovická radnice je v současné době jedna z nejzajímavějších budov v Čechách. Nenechte si ujít možnost prohlédnout si ji s průvodcem, a odnést si tak z návštěvy Českých Budějovic nevšední zážitek.