Přidat do programu

Kaproun - železniční zastávka

Železniční zastávka Kaproun leží uprostřed lesů České Kanady a patří mezi nejromantičtější u nás. Dostanete se k ní po jindřichohradecké úzkokolejce na trase Jindřichův Hradec – Nová Bystřice. Dnes se jedná o poutní místo příznivců fiktivního všeuměla a vynálezce Járy Cimrmana, který tu byl údajně vysazen z vlaku.

Železniční správa jistě uvažovala o zřízení zastávky Kaproun již před rokem 1930, avšak až nasazení motorových vozů řady M 11.0 umožnilo tuto myšlenku uvést v tento rok v život. Od té doby v zastávce Kaproun (v letech 1939-1945 zvané Kaltenbrunn) zastavují osobní vlaky.

A jaká je ona spojitost zastávky s Járou Cimrmanem? Uvádí se, že český velikán cestoval v roce 1900 z Vídně do Prahy na premiéru své hry Němý Bobeš, avšak vlivem různých událostí uvízl nejprve v dolnorakouském Gmündu, a později cestoval ranním vlakem odjíždějícím tehdy kolem půl třetí ráno do Jindřichova Hradce. Protože už neměl peníze, jel bez jízdenky a předstíral spánek. Vlakové četě však došla s cestujícím bez jízdenky trpělivost, a tak vlak na kilometru 22,3 uprostřed hlubokých lesů zastavil a Cimrman byl z přepravy vyloučen. Za odjíždějícím vlakem hrozil utrženou brzdovou hadicí a křičel: "To je vrchol!" Proto je zastávka Kaproun vrcholem českých zastávek, a přes léto je na ní tzv. vrcholová kniha umístěna.

Co je v okolí této významné zastávky zajímavého? Kromě krásné přírody, páru kolejnic spojených pražci, historického sloupu s lucernou a cedulí s označením Kaproun spatříte i kamennou mohylu, která stále roste, jak návštěvníci z různých koutů země přiváží kameny na památku českého velikána. U mohyly samotné pak pomník mistra zobrazeného v poloze, v jaké byl z vlaku vyhozen a již zmíněnou vrcholovou knihu, do které se můžete podepsat a dočíst se v ní o historii místa. Najdete zde i tzv. Cimrmanovo ohniště, kde si údajně mistr hřál své prostydlé údy poté, co se probral z mdloby po své detrainizaci.

Osada Kaproun leží 2 km od stejnojmenné železniční zastávky. Z vesnice se k zastávce dostanete po zelené turistické značce.

Zpět