Zámecký park Strkov

Zámecký park Strkov

Areál volně přístupného parku ukrývá expozici dřevěných soch i naučnou stezku po stopách místního ptactva.

Přístupnost

Celoročně

Vstupné

NE

Jak se tam dostanete

Autem do Plané nad Lužnicí a následně na Strkov, nebo autobusem MHD číslo 13

Doporučená délka návštěvy

2 hodiny

Doplňující informace

Strkovský zámek mohl docela dobře být předobrazem zámku ze stejnojmenné knihy Franze Kafky. Spisovatel v Plané nějaký čas pobýval a právě zde román „Zámek“ dopsal. Nechme tedy působit svou představivost stejně jako zámek zapůsobil tehdy na Kafku. Franz Kafka nebyl ale jedinou slavnou osobností, které sloužil strkovský zámek jako inspirace. V létě 1915 pracoval v zámečku Oskar Nedbal na dokončení své třetí operety – Vinobrani. Ta měla 11. 2.1916 premiéru ve Vidni, českou v květnu ve Vinohradském divadle v Praze, kde ji dirigoval autorův synovec Karel Nedbal a režii měl Karel Hašler.

Zámek byl postaven v roce 1903 jako letni sídlo rodiny Harrachů. V současné době je objekt v soukromém vlastnictví. V jeho jedné části však můžete navštívit restuaraci (její část se nachází přímo v hradní kapli). K procházkám doporučejem nádherný zámecký park, který prošel nedávno renovací. Vede skrz něja naučná stezka, která vás zavede do ptačí říše místního ptactva. Stezka měří asi 2 km a dostanete se po ní až na hráz rybníka Hejtman s ostrovem Markéta.

Oceníte ale i procházku posamotném parku. Zde, kromě majestátních stromů a laviček, najdete dřevěné sochy zpodobňující ptáky a zvířata žijící v okolí. Sochy byly vytvořeny z kmenů stromů, které původně rostly v parku, ale musely být pro nedobrý stav poraženy.