Přidat do programu

Zámek Český Rudolec

Zámek v Českém Rudolci měl původně charakter gotické vodní tvrze, o níž první zmínka pochází z 13. století. Přibližně o 300 let později hraběnka Tokelliová nechala tvrz přestavět na renesanční zámek a začala též se zvelebováním okolí zámku. Tehdy vznikl v okolí park i se skleníky a také pivovar a lihovar. Ještě na konci 17. století – za Trautsonů – byl zámek přestavěn barokně. Po požáru v roce 1860 došlo k přestavbě zámku novým majitelem, majorem Ženijního vojska rytířem Michaelem Angelem Picchioni do dnešní romantické podoby ve stylu tudorovské novogotiky. Díky nepřehlédnutelné architektonické podobě se zámkem v Hluboké nad Vltavou získal zámek označení „Malá Hluboká“.

Výhradním vlastníkem objektu je od r. 2009 společnost Malá Hluboká a.s., která se pustila do postupné obnovy zámku a přilehlých budov. Kromě udržovacích prací je zámek od r. 2010 zabezpečen a také zpřístupněn. Do konce roku 2013 je hotové odvodnění a kanalizace, je opraveno nebezpečné cimbuří a v roce 2014 byla započata oprava a rekonstrukce třicetimetrové věže.

Dnešní koncept je založen na myšlence funkčního areálu jako ekonomického celku. Proto byl také zprovozněn protější Zájezdní hostinec z 18. století a opraven na penzion s restaurací. Dále byla zrekonstruována barokní oranžerie na wellness a pivní lázně. Hospodářské budovy slouží pro potřeby prvního českokanadského pivovaru, kterým se tak po 118 letech obnovila tradice vaření piva v Českém Rudolci. Podařilo se zrekonstruovat i historickou bývalou budovu správce zámku, ve které dnes funguje informační turistické centrum.

V případě zájmu o prohlídku zámku je potřeba kontaktovat Turistické informační centrum v Českém Rudolci. Otevřeno od července do srpna 8:00-16:00 (po-ne). Vstupné dobrovolné. Kontakt: info@zamek-ceskyrudolec.cz, tel: 384 320 320.

V zimním období jsou prohlídky zámku možné pouze o víkendu, pro skupiny od 6 lidí, po předchozí telefonické domluvě. 

Zpět