Zámek Český Rudolec

Zámek Český Rudolec

Zámek v Českém Rudolci měl původně charakter gotické vodní tvrze. Později hraběnka Tokelliová nechala tvrz přestavět na renesanční zámek a začala též se zvelebováním okolí zámku. Tehdy vznikl v okolí park i se skleníky a také pivovar a lihovar.

Přístupnost

Červen až srpen, dle aktuální provozní doby, je třeba předem kontaktovat Turistické informační centrum v Českém Rudolci. V zimním období jsou prohlídky zámku možné pouze o víkendu, pro skupiny od 6 lidí, po předchozí telefonické domluvě. 

Vstupné

Dobrovolné.

Jak se tam dostanete

Využít můžete místního parkoviště.

Doporučená délka návštěvy

2 hodiny.

Doplňující informace

 Ještě na konci 17. století – za Trautsonů – byl zámek přestavěn barokně. Po požáru v roce 1860 došlo k přestavbě zámku novým majitelem, majorem Ženijního vojska rytířem Michaelem Angelem Picchioni do dnešní romantické podoby ve stylu tudorovské novogotiky. 

Výhradním vlastníkem objektu je od r. 2009 společnost Malá Hluboká a.s., která se pustila do postupné obnovy zámku a přilehlých budov. Kromě udržovacích prací je zámek od r. 2010 zabezpečen a také zpřístupněn.

Dnešní koncept je založen na myšlence funkčního areálu jako ekonomického celku. Proto byl také zprovozněn protější Zájezdní hostinec z 18. století a opraven na penzion s restaurací. Dále byla zrekonstruována barokní oranžerie na wellness a pivní lázně. Hospodářské budovy slouží pro potřeby prvního českokanadského pivovaru, kterým se tak po 118 letech obnovila tradice vaření piva v Českém Rudolci. Podařilo se zrekonstruovat i historickou bývalou budovu správce zámku, ve které dnes funguje informační turistické centrum.

Víte, že...

…díky nepřehlédnutelné architektonické podobě se zámkem v Hluboké nad Vltavou získal zámek označení „Malá Hluboká“?