Přidat do programu

Vysoký Hrádek - IC JE Temelín

V bezprostřední blízkosti Jaderné elektrárny Temelín, 24 km severně od Českých Budějovic, stojí renesanční zámeček Vysoký hrádek. V jeho historických interiérech však neuvidíte nic z toho, co se obvykle v zámcích nachází. Sídlí zde totiž infocentrum temelínské elektrárny, které návštěvníkům nabízí atraktivní putování za elektřinou jádra.

Jaderná elektrárna Temelín zve na exkurzi každého, kdo má zájem se o temelínské elektrárně a jejím provozu něco dozvědět. Dozvíte se například, jak se řídí jaderný reaktor, co je to žlutý koláč a co můžete objevovat v tzv. mlžné komoře. Budete mít i možnost zhlédnout filmy Cesta za sluncem či Uskutečněná utopie. Co se pod těmito názvy skrývá však předem neprozradíme.

V prvním patře zámečku je zájemcům k dispozici rozsáhlá expozice. V severním křídle budovy, v první části expozice, se dozvíte, jak je vlastní téma jaderné energetiky spojeno s příbuznými a sousedními obory (sál č. 1, 2). Větší pozornost je pak věnována energii ukryté v hmotě - energii jaderné, principům jejího uvolňování (sál č. 3) a nakonec i celému palivovému cyklu (sál č. 4). Druhá část expozice, v jižním křídle objektu, je zaměřena na temelínskou elektrárnu a její okolí (sál. č 5), funkční uspořádání, nejdůležitější zařízení a témata, které se vztahují k provozu elektrárny (sál č. 6). Na prostorových modelech si prohlédnete zastavovací plán, hlavní výrobní blok, který v řezu ukazuje nejdůležitější zařízení, jaderný reaktor, tvořící hlavní část primárního okruhu, i jaderné palivo, jež se v reaktoru štěpí. Celou expozicí vás provede školený personál a na závěr prohlídky obdržíte informační tiskoviny a brožury (sál č. 7).

Kromě toho si své znalosti si můžete otestovat při zábavném kvízu, seznámit se s vybranými prostorami elektrárny ve virtuální prohlídce na PC nebo si vyzkoušet řídit výrobní blok na počítačovém simulátoru. Celou expozicí vás provede školený personál a na závěr prohlídky obdržíte informační tiskoviny a brožury (sál č. 7).

Pro zájemce o volnou prohlídku a individuální návštěvníky je informační centrum otevřeno každý den (včetně sobot a nedělí) od 9.00 do 16.00 hod., v červenci a srpnu od 9.00 do 17.30 hod. Individuálním návštěvníkům je k dispozici prohlídka expozice a program v kinosále (film, mlžná komora) je možný pouze tehdy, pokud zrovna neprobíhá exkurze předem objednané skupiny. Chcete-li mít jistotu, že kinosál bude v daný den a hodinu volný, doporučujeme kontaktovat infocentrum. Skupiny o min. počtu 5 osob se musí předem objednat. Exkurze je pro všechny návštěvníky zdarma.

 

Zpět