Přidat do programu

Jihočeské Stonehenge

Holašovický kruh známý též pod názvy Holašovické Stonehenge, Jihočeské Stonehenge anebo Holašovický kromlech, se nachází u vsi Holašovice v jižních Čechách.

Česká vesnice Holašovice proslula především svým zapsáním na seznam památek UNESCO v roce 1998. Důvodem je jedinečný celek hospodářských usedlostí, které byly v 19. století upraveny do podoby selského baroka. V současné době však Holašovice lákají své potenciální návštěvníky i menhirovým polem za vesnicí. Megalitický kruh, vytvořený v r. 2008 místním stavbařem Václavem Jílkem z obřích žulových kamenů, údajně disponuje nejsilnější energií ze všech tuzemských megalitů postavených člověkem. Dokáže vám prý odvézt z těla negativní energii a načerpat zpět tu pozitivní. Zajímavostí je, že všechny kameny pocházejí z okolí Holašovic, do vzdálenosti 15 km. Patří tedy k místní krajině a mají její energii. 

Podle psychotroniků zde soustava 23 žulových kamenů vytvořila novou energii, synergicky zesílenou. Prvky v kruhu o průměru 30 metrů na sebe vzájemně působí. K meditacím je údajně nejvhodnější obří menhir o hmotnosti 19 tun stojící nedaleko kruhu. Místní jej nazývají "Skála".

 

Zpět