Letecké muzeum Hrdlořezy

Letecké muzeum Hrdlořezy

V muzeu máte možnost více se dozvědět o historii československého letectví.

V muzeu máte možnost více se dozvědět o historii československého letectví, jak z oblasti vojenské tak civilní nebo sportovní. Expozice se dělí na vnitřní a venkovní. 

Vnitřní expozice nabízí k nahlédnutí například dříve používané oblečení letištního personálu, palubní desky letadel či vrtulníků, katapultážní sedadla, části z leteckých havárií, pístový nebo proudový motor z cvičného proudového letounu L-29 Delfín a celosvětově uznávaný československý výcvikový kluzák L-13 Blaník. Dále se zde zodpoví otázky na téma co vše se děje během katapultáže, proč ke každému letadlu byla vlastní sada nářadí nebo jak je možná podobnost oděvů německých pilotů z 2. světové války a československých z 50. let minulého století.

Během prohlídky venkovní části spatříte stíhač MiG-21 F-13 vyrobený za minulého režimu v Československu, víceúčelovou helikoptéru Mi-2 s možností posazení, proudové motory Tumanskij R-11 z MiGu-21 a Klimov GTD-350 z vrtulníku Mi-2.  Dozvídáte se čím vším letadlo brzdí během přistání, kde všude v letadle se konstruktérům podařilo umístit palivové nádrže, co se děje při vysazení motorů helikoptéry.

Ke každému artefaktu se Vám pokoušíme popsat jeho předešlou historii. Za velice zajímavou historii zmiňujeme naší Mi-2 trupového čísla 4541, u které jsme se díky její kompletní dokumentaci dozvěděli o její filmové kariéře. Mi-2 4541 létala ve filmu Za trnkovým keřem (1980), kde hraje herec Tomáš Holý.

Muzeum se nachází ve vesnici Hrdlořezy u Suchdola nad Lužnicí. Pokud volíte variantu příjezdu autem, nabízí se možnost zaparkování přímo u muzea. Jestliže se Vám nechce cestovat autem, tak další možnou variantou je cestování vlakem do vlakové zastávky Hrdlořezy, od které se k nám krátkou chůzí dostanete za 2 minuty. Jezdíte-li rádi na kole, naskytujete se přidání zastávky během cyklistického výletu v okolí Třeboňska nebo Novohradska.

Těm co neradi pouze čtou popisky k exponátům, poskytujeme komentovanou prohlídku celé expozice.