Samsonova kašna

Samsonova kašna

Barokní Samsonova kašna z 18. století se nachází uprostřed českobudějovického náměstí Přemysla Otakara II. V letních měsících nabízí skvělé osvěžení. Originální části najdete v budově radnice.

Přístupnost

celoročně

Vstupné

zdarma

Jak se tam dostanete

Barokní Samsonova kašna je situována uprostřed náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. V případě využití automobilu doporučujeme využít záchytné parkoviště a následně MHD, nebo parkoviště na Senovážném či Mariánském náměstí.

Doplňující informace

Kašna byla vystavěna v rámci obnovy města po 30leté válce v letech 1720-1727 a měla sloužit k rozvodu vody do postranních ulic města. Základ tvoří kamenná nádrž o průměru 17 m. V jejím středu vystupuje hranolový sokl se čtyřmi chrliči, na němž stojí postavy 4 atlantů podepírajících kruhovou mísu s plastikou biblického Samsona krotícího lva. Autorem návrhu této unikátní stavby byl jindřichohradecký F. Baugaut, sochařská výzdoba je dílem J. Dietricha.

S historií a hlavně využitím kašny je úzce spjata nedaleká Vodárenská věž. České Budějovice měli dlouhou dobu samostatně vedenou užitkovou vodu.

Víte, že...

… se jedná o největší barokní kašnu v České republice?