Židova strouha

Židova strouha

Židova strouha je romantický potok, který teče v kaňonovitém údolí nedaleko Týna nad Vltavou. Jeho délka je 20,5 km a nejhezčí částí je závěrečný úsek v délce cca 5 km, kde procházíte mezi skalami a překonáváte potok z jedné strany na druhou.

Přístupnost

celoročně

Vstupné

zdarma

Jak se tam dostanete

K nejhezčí závěrečné části Židovy strouhy je možné dojít od Nuzic – po modré turistické značce nebo zahnout za Nuzicemi na lesní křižovatce vlevo od silnice Týn nad Vltavou – Bechyně.

Doporučená délka návštěvy

120 minut

Doplňující informace

Především jeho dolní tok je vyhledávaným místem vodáků, trampů, rybářů a všech milovníků přírody. Potok pramení nedaleko Bzí v nadmořské výšce 519 m. Pod Bechyní vytváří kaňon s rozeklanými skalami a jeskyněmi a tři kilometry jižně od tohoto města se vlévá do Lužnice. Právě tento úsek je nejkrásnější a má neopakovatelnou atmosféru. 

Podél Židovy strouhy vede žlutá turistická značka, lze se na ni napojit od silnice Týn nad Vltavou – Tábor, před obcí Březnice. Po trase podél Židovy strouhy je nutné překonávat drobné terénní překážky, zejména na konci trasy i potok přecházet, je vhodné trasu absolvovat za hezkého počasí.

Víte, že...

… podle místní pověsti se připisuje název židovskému obyvatelstvu, které se zde ukrylo po svém vyhnání z Týna nad Vltavou nebo Bechyně, či dokonce slavnému kouzelníku krále Václava IV. Žitovi? Je možné, že je název odvozen i od majitele okolních pozemků, smilovického rychtáře Čudy (původně Čudova strouha) či od slova žito, v širším významu obilí, naznačující, že potok protéká úrodnou oblastí.