Hrad Strakonice

Hrad Strakonice

Nádhernou, majestátní stavbu najdete v nejtěsnějším sousedství soutoku Otavy a Volyňky. Řeky se sbíhají v ostrém úhlu a dodávají tak hradu vpravdě pohlednicový vzhled.

Přístupnost

Březen až prosince, dle aktuální otevírací doby

Vstupné

Ano, dle aktuálního ceníku

Jak se tam dostanete

Využít můžete některé z místních parkovišť

Doporučená délka návštěvy

2 hodiny

Doplňující informace

Nenechte si ujít nové expozice, které představují pět hlavních oblastí, které jsou pro město Strakonice typické: textilní výroba, průmyslová výroba ČZ (zbraně, kola, motokola, motocykly, současný výrobní program), dudácká a loutkářská tradice. V  prostorách bývalé komendy maltézského řádu vznikla zcela nová, v ČR jediná, expozice věnovaná historii a současnosti tohoto řádu ve spojení s historií města. Málokdo již dnes ví, že maltézský řád sídlil ve Strakonicích téměř 700 let a tři století zde bylo i sídlo velkopřevorství. Za tuto dobu zasáhl téměř do všech oblastí života ve městě.

V původním jižním hradním paláci s renesanční věží Jelenkou má své expozice Muzeum středního Pootaví Strakonice s největší expozicí dud a dudáctví v Čechách.

Celý areál v letech 2005-2010 prošel rozsáhlou rekonstrukcí a byl proměněn ve skutečný skvost na řece Otavě. A tak zde i pro dětské návštěvníky vzniklo v hradním příkopu oblíbené hradní safari se zakrslými kozami, ovečkami, poníky a oslíkem.

Výstavy, přednášky, kulturní a společenské akce se konají v historických sálech i na nádvoří.