Poutní areal Lomec

Poutní areal Lomec

Směrem na sever od Netolic se nachází Lomec, jeden z nejvýznamnějších barokních poutních areálů v jižních Čechách. Unikátem je centrální oltář s bohatými řežbami, který je variací na Berniniho papežský oltář v chrámu sv. Petra v Římě. 

Přístupnost

Celoročně.

Vstupné

Zdarma.

Jak se tam dostanete

Využít můžete parkoviště u objektu.

Doporučená délka návštěvy

1 hodina.

Doplňující informace

Poutní kostel Jména Panny Marie byl vystavěn v letech 1692 - 1702 hrabětem Buquoyem, pro zázračnou sošku Panny Marie s Ježížkem. Unikátem je centrální oltář s bohatými řežbami, který je variací na Berniniho papežský oltář v chrámu sv. Petra v Římě. Autor projektu dodnes není znám, ale odborníci se domnívají, že architektem by mohl být sám hrabě Emanuel Buquoy.

Na Lomci se nachází také původně buquoyský lovecký zámeček z roku 1709-1710, jenž sloužil později jako fara a škola. Dnes zde působí Kongregace šedých sester III. řádu sv. Františka. Každou první sobotu v měsíci se zde pravidelně konají poutě a mše. Nově je zde vybudována i meditační zahrada.

Archeologické vykopávky r. 1925 odhalily pod vrcholem zdejšího kopce řadu slovanských mohyl, které pocházejí zřejmě z 6. - 9. století. Zdejší pohřebiště se řadí k nejzachovalejším tohoto druhu v Čechách a největším na jihu Čech. V blízkosti kláštera se nachází zvonice se třemi zvony. Ke zvonu, jenž pochází ze Svaté Hory z r. 1661, byly později připojeny ještě další dva z Německa.

Areál kostela je jedním ze zastavení na naučné cyklostezce Historická krajina Netolicka.