Jan Žižka (2022)

Jan Žižka (2022)

(2022, režie: Petr Jákl)

Filmová místa: Zámek Orlík, Státní hrad Zvíkov

Stručný děj: Na konci 14. století jsou Země Koruny české zmítány tyranií a násilím. Jan Žižka a skupina jeho žoldnéřů jsou najati na ochranu králova zástupce. Jan prokáže skvělé strategické a bojové schopnosti. Následně je pověřen službou pro samotného krále, Václava IV. Zemi ale ve skutečnosti ovládá Jindřich z Rožmberka, nejbohatší velmož království. Jan dostává další delikátní úkol: unést Rožmberkovu snoubenku Kateřinu. Tím se nevyhnutelně zaplétá do vysoké politiky. Od té chvíle nemá na vybranou. Musí bojovat. Janovy žoldácké hodnoty se otřásají v základech. Vášeň, vina, chtíč i pomsta se stávají hnací silou jeho boje za spravedlnost a rovnoprávnost obyčejného lidu. V této době se z nájemného žoldnéře stává legenda. Rodí se vojevůdce, který bude bojovat za vše, v co věří. Historický film vypráví o počátcích husitského vojevůdce Jana Žižky na pozadí bouřlivých událostí roku 1402.

Hrají: Ben Foster (Jan Žižka), Sophie Lowe (Kateřina), Michael Caine (lord Boreš), Til Schweiger (Rožmberk), Matthew Goode (král Zikmund), William Moseley (Jaroslav), Roland Møller (Torak), Karel Roden (Václav IV.) aj.

Perlička z natáčení: Castingy na film trvaly 4 roky a zúčastnilo se jich na 4 000 lidí. Ve filmu nakonec hraje kolem 250 lidí. Rozpočet téměř půl miliardy z filmu dělá nejdražší snímek české kinematografie. 

Co navštívit: Nejjednodušší bude navštívit Zámek Orlík a hrad Zvíkov