Dým bramborové natě

Dým bramborové natě

(1976, režie František Vláčil)

Filmová místa: město Týn nad Vltavou a obec Albrechtice nad Vltavou

Stručný děj: Hlavní postavou psychologického dramatu je pražský specialista MUDr. Meluzín, jenž po rozchodu s manželkou, která se rozhodla emigrovat, přijal místo obvodního lékaře v městečku Větrově. Chce zde opět najít ztracenou životní rovnováhu a duševní klid, k čemuž mu mají pomoci také vzpomínky na dětství, neodmyslitelně spojené s vůní podzimních ohníčků a pečených brambor.

Hrají: Rudolf Hrušínský (dr. Meluzín), Věra Galatíková (učitelka Pavla Kodetová), Alois Švehlík (Kodet), Jana Dítětová (sestra Šimonová), Marie Logojdová (Markéta), Vítězslav Jandák (saniťák Ota), Josef Somr (Vlach), Nina Popelíková (Markétina matka), Václav Lohnický (hrobník Jaroš), Jan Faltýnek (Karel), Jaroslava Obermaierová (Vlachová) aj.

Perlička z natáčení: Když přišel malý fotbalista Josef Novotný v Týně nad Vltavou v roce 1976 na trénink, netušil, že ho pozorují filmaři. Sháněli někoho, kdo kopne Rudolfu Hrušínskému míč k lavičce, na níž seděl u hřbitova. „Někdo jim nepřišel a vybrali mě. Musel jsem to kopnout asi šestkrát, nemohl jsem se trefit. Pak se to povedlo. Měl jsem říct, aby si kopl on. Pan Hrušínský řekl: Tak jdi dál. A vrátil mi míč zpátky,“ popsal Novotný. Za natáčení dostal honorář 170 korun, ale už neví, co s nimi udělal. „Vím, že jsem přiběhl domů a volal jsem na mamku, kolik si dnes vydělala, že já sto sedmdesát korun,“ řekl Josef Novotný, kterému kamarádi záviděli, že míč kopal právě on a šel k herecké hvězdě. „Na plátně to je asi jen deset vteřin. U filmu jsem nezůstal,“ směje se hodně nahlas Novotný.

Co navštívit: Vyhledat oba hřbitovy – v Týně i Albrechticích. Ten v Albrechticích obsahuje 85 arkádových kapliček. Kapličkový hřbitov od roku 1840 začal budovat místní farář Václav Cíza, který sám má u zdi starobylého kostela hrob. Dále je možné najít plácek v Týně, kde se hrál fotbal.