Hvězda padá vzhůru

Hvězda padá vzhůru

(1975, režie Ladislav Rychman)

Filmová místa: město Strakonice

Stručný děj: Hvězda padá vzhůru je filmový muzikál na motivy hry Josefa Kajetána Tyla „Strakonický dudák“. Švandovi, malíři pokojů ze Strakonic, sudičky předpověděly závratnou kariéru hvězdy pop music. Předpověď se skutečně vyplní a Švanda se stane velmi úspěšným. Brzy ale zjistí, že sláva není v životě to nejdůležitější a to, co hledá a po čem touží. Je načase vrátit se z velkoměsta zpátky domů.

Hrají: Karel Gott (Švanda), Jitka Molavcová (Dorotka), Josef Somr (Vocílka), Jiří Sovák (Kalenda), Zuzana Kocúriková (Linda), Ludmila Píchová (sudička), aj.

Perlička z natáčení: Karel Gott se objevil i v jiných filmech, Hvězda padá vzhůru je ale jediný snímek, kde se objevuje skutečně v hlavní roli. Scénárista filmu a textař Jiří Štaidl se realizace filmu již nedožil. Jitka Molavcová měla po část fi lmování nohu v sádře, ač to není vidět.

Co navštívit: Na soutoku řek Otavy a Volyňky se nachází rozlehlý historický areál strakonického hradu. Najdete tu Muzeum středního Pootaví Strakonice se zajímavými expozicemi zaměřenými především na historii a vývoj města. Vystoupejte na vyhlídkovou věž Rumpál. Ve vesnici Záboří u Blatné se natáčela závěrečná scéna filmu. Na vlastní oči zažijte ten úchvatný pohled od zábořského kostela do údolí s lesy a rybníky směrem na Vrbno.