Jen ho nechte, ať se bojí

Jen ho nechte, ať se bojí

(1978, režie Ladislav Rychman)

Filmová místa: město Český Krumlov, náměstí, zámek

Stručný děj: Nesmělý učitel z lidové školy umění Aleš Brabec získal první cenu na hudebním festivalu, a tak dostane nabídku z pražského Divadélka v suterénu. Jeho ředitel Soukup potřebuje písničky pro muzikál a je ochoten udělat vše, aby Alešovi vytvořil vhodnou atmosféru ke skládání. Skladatel se ale zamiluje do zpěvačky Marcely a místo skládání jen zamilovaně hledí.

Hrají: Luděk Sobota (hudební skladatel Aleš Brabec), Helena Vondráčková (zpěvačka Marcela Malá), Petr Nárožný (Metoděj Mydloch), Miloslav Šimek (ředitel divadla Karel Soukup), Vladimír Menšík (rekvizitář Václav Čermák) aj.

Perlička z natáčení: Filmový štáb a herci byli tenkrát ubytováni v hotelu Vyšehrad – dnes chátrající ruině nad městem. Mezi lidmi se rychle rozšířila informace, že na jídlo chodili Sobota s Vondráčkovou do hotelu U města Vídně. Lidovou školu umění v Českém Krumlově filmaři umístili do Kostelní ulice. Ceduli ale pověsili na zeď druhého nádvoří zámku. Učitel hudby Aleš Brabec odjíždí na kole, loučí se s matkou a pak míří na skládacím kole Eska z kopce dolů Budějovickou ulicí do města. Zastaví se u kamenné zídky v Objížďkové ulici s výhledem na zámek, projede místem zvaným Serpentina kolem kina a kašny ze světlého kamene, zamíří na Latrán, Lazebnický most (ten se objevil v řadě filmů a seriálů: třeba Dobrodružství kriminalistiky či Červený bedrník) a pak zatočí přes tzv. Červenou bránu na zámek. 

Co navštívit: Projděte si Latrán, Lazebnický most, Červenou bránu zámku, najděte kašnu před kinem nebo se jen tak toulejte malebnými uličkami města.