Neříkej mi majore

Neříkej mi majore

(1981, režie Jiří Hanibal, rodák z Tábora)

Filmová místa: Trhosvinenské náměstí, tehdy nový hotel U dvou čápů, kašna, parčík a přilehlé domy s podloubím

Stručný děj: Mladý Láďa Zeman s kamarádem Martinem sledují muže jménem Diesbach. V tom jim statečně pomáhá dcera hoteliéra Zuzka. Kluci jej sledují i na vypůjčeném pionýru, ale poznají, že na auto je to málo. Zuzka je dokonce pustí do Diesbachova pokoje. Tam si Martin prohlédne holuby, protože o ty jde především. Diesbach totiž na výstavu dává jiné holuby, než převáží přes hranice.

Hrají: Michael Hofbauer (Láďa Zeman), Boris Kubíček (Martin Janouch), Pavlína Mourková (Zuzana Kohoutová), František Kokejl (Diesbach), Karel Koloušek (Hrazdíra), Jan Faltýnek (Pařízek), Miroslav Zounar (Kohout) aj.

Perlička z natáčení: Obyvatelé Trhových Svinů na natáčení vzpomínají, protože mnozí z nich ve fi lmu hráli buď jako komparsisté, nebo se na práci štábu chodili pravidelně koukat. Stanislav Šváb si pamatuje, že štáb před místním hotelem postavil dřevěné pódium, na které umístili krásnou letní restauraci se slunečníky. „Vidím herce Faltýnka, jak po náměstí jezdil na motorce. Filmaři využili i okolní přírodu, například hráz Žárského rybníka. Kdykoli tam jedu a vidím tamní duby, vzpomenu si právě na tohle natáčení,“ řekl rodák z Trhových Svinů. Podobné zážitky měl i Zdeněk Žemlička, který jako mnozí další obyvatelé vzpomíná na dobu, kdy hotel U dvou čápů fungoval nejen ve fi lmu, ale i ve skutečnosti. 

Co navštívit: Projděte si centrum Trhových Svinů, najděte objekt hotelu U dvou čápů, vyrazte na hráz Žárského rybníka nebo na koupaliště do nedaleké Horní Stropnice.