Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem

Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem

(1978-80, režie Václav Gajer)

Filmová místa: Šumava, obec Srní, obec Kvilda a další místa

Stručný děj: Trilogie o malém chlapci Vendovi z Prahy, který tráví prázdniny a další volný čas u dědy, hajného na Šumavě.

Hrají: Gustáv Valach (hajný Václav Straka), Tomáš Holý (Vašek Straka, Strakův vnuk), Jana Brejchová (Jarmila Straková, Strakova snacha, Vaškova maminka), Josef  Vinklář (lesní dělník zvaný Hromotluk), Zdeněk Buchvaldek (fořt), Jan Pohan (hajný Antoš) aj.

Perlička z natáčení: Filmařům se zalíbila takzvaná Klostermannova chalupa na Srní manželů Jindřicha a Evy Dollanských ze Sušice. Tehdy netušili, jak jim fi lmování změní život. „Nejprve jsme se na natáčení moc těšili. Těšili jsme se hlavně na herce, kteří k nám měli na chalupu jezdit. Netušili jsme ale, jak tato skutečnost později zatočí naším soukromím. Už jen soužití s početným fi lmovým štábem bylo hektické, třebaže zde nebydleli a po každém natáčení odjížděli do hotelu na Churáňově,“ vzpomínal v roce 2010 pro Deník Jindřich Dollanský. Klostermannovu chalupu si fi lmaři pronajali tři roky po sobě vždy na šest až sedm týdnů.

Co navštívit: Nabídka aktivit je nezměrná. Navštivte turistickou obec Kvilda. Ve fi lmu je hodně celkových záběrů na obec i záběry přímo z centra. Natáčelo se na bývalé pile na Kvildě, která stála při cestě z Kvildy na Bučinu, fi lmovalo se na Stachách, Zadově a na dalších místech.