Státní hrad Nové Hrady

Státní hrad Nové Hrady

Hrad ze 13. století, postavený na ostrohu obtékaném říčkou Stropnicí a Novohradským potokem.

Přístupnost

Celoročně, dle aktuální návštěvní doby. 

Vstupné

Ano, dle aktuálního ceníku.

Jak se tam dostanete

Využít můžete některé ze 4 parkovišť, nejbližší je vzdálené 100 m od hradu a je zpoplatněno, ostatní parkoviště jsou 200 až 400 m vzdálena a jsou zdarma.

Doporučená délka návštěvy

1,5 hodiny

Doplňující informace

Historický hrad, postavený na ostrohu obtékaném říčkou Stropnicí a Novohradským potokem, byl vystavěn zřejmě už v první polovině 13. století. Prošel několika přestavbami a současnou podobu získal koncem 18. století, kdy byla zrekonstruována horní část severovýchodní věže s rodinným archivem rodu Buquoyů a knihovnou.

Expozice hradu připomíná historii rodu Buquoyů a můžete si vybrat ze 3 prohlídkových tras: trasa č. I Hrad (buquoyské interiéry), trasa č. II Byt panského úředníka (pohled do měšťanské domácnosti na počátku 20. století) a na trase č. III můžete zhlédnout výstavu Rožmberské Novohradsko, parkán a hradní příkop. Tato třetí prohlídka je bez průvodce. Onen příkop je jedním z nejhlubších zděných suchých příkopů v České republice.

Víte, že...

…k zajímavostem hradu patří i studna na centrálním nádvoří hradu, jež patří k nejhlubším středověkým studnám na jihočeských hradech? Během archeologického výzkumu (září - říjen r. 2010) bylo ze studny vyzvednuto velké množství archeologických nálezů, jejichž stáří se datuje od pozdního středověku až do 20. století.