Expozice železnice z Borovan vlakem tam a zpátky

Expozice železnice z Borovan vlakem tam a zpátky

Borovany leží na trati spojující České Budějovice a České Velenice (Gmünd). Tato trať vznikla jako jeden z úseků slavné Dráhy císaře Františka Josefa a pro   městečko Borovany měla zcela klíčový význam.

Borovany leží na trati spojující České Budějovice a České Velenice (Gmünd). Tato trať vznikla jako jeden z úseků slavné Dráhy císaře Františka Josefa a pro   městečko Borovany měla zcela klíčový význam. Výhodná poloha u významné železnice podnítila vznik průmyslového závodu Calofrig a městečko Borovany se   začalo rychle rozrůstat. První vlak přijel do Borovan 21. 5. 1869. V roce 2019 tedy uplyne 150 let od tohoto slavného okamžiku. K tomuto výročí připravuje Město   Borovany stálou interaktivní expozici „Z Borovan vlakem tam a zpátky“, která bude umístěna v podkroví hospodářské budovy areálu bývalého  kláštera   augustiniánů.  

Expozice seznámí návštěvníka s historií železnice KFJB v úseku České Velenice - České Budějovice v kontextu historie železniční dopravy ve světě a v jižních Čechách, přiblíží každodenní život na železnici, osobní i nákladovou dopravu. Součástí expozice budou 2 historické vagóny nákladní a osobní v měřítku 1:1, kde si bude návštěvník moci vyzkoušet, jak se v takovém vagónu cestovalo. Milovníky mašinek potěší funkční model železnice, modely vlakových souprav a lokomotiv nebo kancelář výpravčího z doby první republiky. Pro děti je určen interaktivní prostor s kobercem a výtvarným koutkem. Návštěvníkovi budou také představeny činnosti, které kdysi k železnici neodmyslitelně patřily a které jsou dnes již minulostí (výdej jízdenek, drážní dělníci, signalisté, výpravčí na stanicích), seznámí se s železničářským slangem a bude si moct vyzkoušet a poznat zvuky, které k železnici odjakživa patřily. Expozice klade důraz především na hravost, interaktivitu a názornost. 

Na expozici se podílí celá řada institucí např. Národní technické muzeum v Praze, Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, Regionální muzeum v Českém Krumlově, České dráhy, Správa železniční dopravní cesty, sběratelé, modeláři a další nadšenci a milovníci mašinek. část expozice je hrazena z projektu Interreg.

Přístupnost

květen, červen: sobota - neděle 10 - 16 hodin (úterý - pátek na objednání)
červenec, srpen: úterý - neděle 10 - 17 hodin
září: úterý - neděle 10 - 16 hodin (úterý - pátek na objednání)

Vstupné

dospělí: 120 Kč
senioři +65, ZTP a děti (6-15 let) 90 Kč
rodinné vstupné: 250 Kč (2 dospělí + max. 3 děti)

Jak se tam dostanete

Autem, autobusem, vlakem, na kole

Doporučená délka návštěvy

Půl dne