Vila prezidenta E. Beneše v Sezimově Ústí

Vila prezidenta E. Beneše v Sezimově Ústí

Uprostřed přírodního parku se nachází rodinná vila 2. československého prezidenta Dr. Edvarda Beneše. Osobitý a zvláštní styl domu manželů Benešových byl ovlivněn jihofrancouzskou architekturou a doplňuje jej rozsáhlá pěstěná zahrada. 

Přístupnost

Nutná rezervace.

Vstupné

Zdarma.

Jak se tam dostanete

Využít můžete hromadné dopravy.

Doporučená délka návštěvy

1 hodina.

Doplňující informace

Rozsáhlý areál Benešovy vily se nachází v Sezimově Ústí, na soutoku Kozského potoka a Lužnice, a to na místě, kde podle tradice kázával mistr Jan Hus. 

Stavba vily probíhala v letech 1930 až 1931 podle projektu architekta Petra Kropáčka a přímo za účasti manželů Benešových. Podle jejich představ měl dům připomínat venkovská stavení na jihu Francie. V roce 1937 se Benešovi rozhodli pro dostavbu podle projektu architekta Otokara Fierlingera. Místo posledního odpočinku druhého československého prezidenta a jeho choti, hrobku, která se nachází v zahradě, navrhl architekt Pražského hradu Pavel Janák. Prezidentovu bustu vytvořil v roce 1947 sochař Karel Dvořák. Benešova vila prošla v minulých letech rozsáhlou rekonstrukcí a pro veřejnost byla znovu otevřena v květnu 2009.

Vila je v majetku úřadu vlády a její provoz má na starosti Národní muzeum.